Czy jedzie z nami pilot?

Dzisiaj znowu będzie o tygodnikowym artykule – hehehe, wyjdzie na to, że moja prasówka sprowadza się do „Tygodnika Powszechnego”;) (ale cóż ja mogę za to, że artykuły w popularnych dziennikach ostatnimi laty doprowadzają mnie do bólu zębów i niemiłego przeświadczenia, że ich autorzy i wydawcy mają mnie za idiotkę?). W każdym razie chodzi o artykuł Wojciecha Brzezińskiego „Auto-nomia” (TP nr 28 z 12 lipca 2015 r.). Poświęcony jest … samochodom. Tak, tu, kto zna Prudencję, powinien otworzyć szeroko oczy i usta z zadziwienia, bo nie od dziś wiadomo, że motoryzacja nijak nie wpisuje się w jej zainteresowania.

A ten artykuł mnie wciągnął i … przeraził. Bo traktuje o autach-robotach, czyli pojazdach naszpikowanych elektroniką, które prowadzi sztuczna inteligencja, a nie człowiek (dzięki GPS-om i kamerom owa „inteligencja” – czyli jak mniemam: jakiś mikroprocesorek – potrafi analizować ruch innych samochodów, czyta znaki i sygnały, nie męczy się, nie rozprasza, a decyzje, zawsze racjonalne, podejmuje z szybkością niedostępną człowiekowi).  I to nie jest jakaś tam odległa melodia przyszłości: w USA takie samochody testowane są od lat 80-tych i podobno – mogą wejść na rynek w ciągu dekady! Co ciekawe: takie maszyny można dziś wyprowadzać na publiczne drogi tylko tam, gdzie nie obowiązuje wiedeńska konwencja o ruchu drogowym z 1968 r.; jej artykuł 8 ust. 5 mówi o tym, że „kierowca musi stale kontrolować swój pojazd”; w praktyce oznacza to, że autonomiczne pojazdy można w tej chwili testować tylko w czterech amerykańskich stanach, Wielkiej Brytanii i częściowo we Francji. Niemniej potentaci motoryzacyjno-komputerowi (tj. Volvo, Nissan, Mercedes, Google, Apple) nie mają obaw, że takie prawo można szybko zmienić i wydają podobno krocie na prototypy roboaut.

Jakie mogą być konsekwencje takiego postępu technologicznego? Ano wskazuje się wielkie oszczędności: począwszy od ograniczenia wypadków (za kilkunastoma stłuczkami z udziałem aut Google’a zawsze stał błąd człowieka w innym pojeździe), korków, przez zanik garaży i parkingów (jako konsekwencja pojawienia się nowych usług o charakterze transportowym), aż po zatrzymanie globalnego ocieplenia. Oczywiście dostrzega się, że wprowadzenie takich machin przyniesie też wymierne straty – takie jak likwidacja miejsc pracy, stopniowe wyniszczenie pewnych gałęzi przemysłu, upadek sektora ubezpieczeń samochodowych, niemniej „analitycy z Morgan Stanley szacują”, że i tak samej tylko amerykańskiej gospodarce taka zmiana przyniosłaby bilion dolarów zysku rocznie.

Jakie to wszystko pięknie skalkulowane, prawda? Ale za dwunastoma zerami kryje się potencjalnie wiele ludzkich dramatów – choćby tych ludzi, którzy stracą pracę. Entuzjaści postępu zazwyczaj podkreślają, że innowacja nie zabiera pracy, tylko ją zmienia. Trudno się z tym nie zgodzić, ale… No właśnie ALE. Czy naprawdę wszyscy Ci ludzie znajdą w sobie siły, chęć i pomysły, by np. po kilkunastu latach pracy na taśmie w fabryce samochodów – przekwalifikować się do innego sektora? I być szczęśliwym? Czy nie macie skądinąd wrażenia, że dotychczasowy rozwój technologii, który ma ułatwić człowiekowi życie i odciążyć go w pracy, doprowadza tylko do tego, że mamy coraz mniej czasu, coraz więcej pracy, a i nierówności społeczne są coraz głębsze. A co z etycznymi dylematami – czy naprawdę tak łatwo oddamy „sztucznej inteligencji” możliwość decydowania o życiu i śmierci (no bo nie ma się co oszukiwać, prędzej czy później dojdzie do takich sytuacji, w których robotoauto będzie musiało skalkulować i zdecydować, czy np. wjechać w barierkę i spaść w przepaść, czy uderzyć czołowo w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód)?

Nie jestem przeciwniczką postępu i rozwoju technologii, ale na pewno też nie zaliczę się do ich bezkrytycznych entuzjastów. Boli mnie spychanie człowieka do wora z cyframi, procentami i kalkulacjami. Brak namysłu nad moralnymi wyzwaniami, jakie niesie przyszłość. Powolne odhumanizowywanie przestrzeni społecznej. Dokąd nas to wszystko zaprowadzi? Oby nie do „nowego, wspaniałego świata”…

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

One Reply to “Czy jedzie z nami pilot?”

  1. A ja jestem przeciwniczką technologii. Wkurza mnie cywilizacja. Wczoraj wysłuchałam, że posadzenie czterech drzew wokół domu sprawia, iż jego mieszkańcy czują się… młodsi. Cierpię na nadmiar betonu, technologii, aplikacji, cudownych wynalazków, które ułatwiają nam życie. A sztuczna inteligencja zupełnie mnie przeraża. Cyfra rządzi światem, niestety. Wieszczę jednak, jakiem pytia, że zeżremy własny ogon i wkrótce upadniemy, jak upadali ci, co byli przed nami i uważali się za równych bogom. I wcale mnie to nie przeraża 😉

Dodaj komentarz