Czytanie na czytniku

DSC_2404Zaczęło się w gorącym egipskim klimacie, kiedy to na tygodniowe wakacje pt. nurkujemy, jemy, odpoczywamy i śpimy babiszon zabrał tylko jedną książkę. A było to „Marzenie Celta” Mario Vargasa Llosy. Książka o przerażających wydarzeniach z historii Konga belgijskiego i podboju Amazonii. Książka o źle, pesymistyczna i przerażająca w swych opisach. Na wakacjach dość beztroskich. Książka, którą drugiego dnia miałam ochotę wywalić przez burtę. Życie uratowały mi wówczas audiobooki – dzięki nim spałam sobie słodko mimo choroby morskiej i słońca jarającego mą twarz, nogi i brzuch. Jestem wzrokowcem i nie potrafię przyswajać wiedzy „na słuch”. Niestety.

Ale na tych wakacjach rozmawiałam z szefową naszej wyprawy, która non stop jest w rozjazdach, ciągle lata z bagażem nurkowym, w którym miejsca na inne graty jest niewiele. Ale dzięki czytnikowi ebooków ma ze sobą potężny księgozbiór i zawsze jakąś lekturę pod ręką. Zakochałam się (nie w szefowej, w czytniku). I już po miesiącu miałam własnego kundelka 🙂

Właśnie minęły 4 lata naszej (tzn. mojej) żarliwej do niego miłości. Wożę go na co dzień w torebuni do pracy, wożę w góry, wożę w bagażu podręcznym lecąc gdziekolwiek, czytam w pełnym słońcu (do tego czytniki znakomicie się nadają!). I muszę coś wyznać… zdradziłam dobrego Kindle Classic i wymieniłam go na nowszy model. Bo nie mogłam czytać po ciemku. Dopóki nie było podświetleń w kindle’ach tłumaczyłam, że czytnik jest jak książka, trudno niemożliwość czytania jej w ciemności traktować w kategorii wady. Ale od pewnego czasu i po paru świetlistych modelach, uznałam, że taki czytniczek ma właśnie tę zaletę nad książką papierową, że daje się czytać po ciemku i na dodatek nie męczy oczu, jak LCD w tablecie.

No i jest – mój nowy preszesss…

Odpakowałam go, włączyłam, a on powiedział „Hello, babiszon” i… miałam dostęp do całej biblioteki. Cudownie! Nic nie muszę przełączać, wyłączać, konfigurować, dodawać. Po wyjęciu z pudełka on po prostu działa! Potem wchodzę do e-księgarni, robię klik-klik, płacę (to ten słaby moment) i za 5 minut książka jest już i na nowym kindle’u, i na starym kindle’u (który obecnie jest na Bardzo Poważnej Wyprawie). I za to kocham ten czytnik – żadnych kabli (oprócz momentu ładowania), wszystko dzieje się… z powietrza. O tej wygodzie pisałam we fragmencie tego wpisu.

Nadal czytam i kupuję papierowe książki – za każdym razem zastanawiając się, gdzie je położę – ale jechanie na wakacje z jednym urządzeniem, zamiast ze stosem książek, baaardzo ułatwia życie.

 

PS

Otóż mniej entuzjastycznie  – niezmiennie denerwują mnie ludzie, którzy kupują do czytania mega drogi czytnik albo (o zgrozo!) tablet, a potem słyszę od nich nieśmiertelne pytanie – a wiesz, skąd można ściągnąć za darmo książki. Wiem, ale nie powiem. Od kiedy mam czytnik nie zhańbiłam się ściąganiem książek z nielegalnych źródeł. I tak wydaję na ebooki mniej, niż na papierowe książki.

Babiszon
Czyta i pisze przez cały rok. Najczęściej dla własnej przyjemności. Choć z pisaniem różnie bywa, "czasami człowiek musi".
W zimie jeździ na nartach, w lecie nurkuje i zdobywa szczyty (bynajmniej nie lenistwa, choć też się zdarza), ostatnio zagląda górom "pod spódnice", bo została taternikiem jaskiniowym.
Czasem coś zorganizuje, a potem się zachowuje, jak dyktator, żeby plan wypalił. Innych dyktatorów nie lubi. Cóż.
Słomiany zapał do wszystkiego od zawsze.

2 Replies to “Czytanie na czytniku”

  1. Prudencja Z. Niemiec says: Odpowiedz

    A mi się aż nie chce wierzyć, że mój nowy kundelek (ach, och, ech – ten upragniony, ze światełkiem) jest już u mnie od blisko dwóch tygodni (aniołek mi przyniósł;)), a ja jeszcze go nie sprawdziłam w akcji… Wstyd. Na usprawiedliwienie mogę jedynie dodać, że pod choinką znalazłam jeszcze 10 papierowych książek i rozkoszuję się właśnie nimi:))

    1. Ja zamierzam zmierzyć się z wpisem pt. Jaki jest nowy Kindle w plusach i minusach. Liczę na dyskusję!

Dodaj komentarz