Dlaczego (by) nie

Kilka dni temu Biblioteka Narodowa opublikowała na swojej stronie internetowej podstawowe wyniki badań czytelnictwa w Polsce za 2015 r. (o, tu). To, co najistotniejsze, sprowadza się do stwierdzenia: z czytaniem jest u nas coraz gorzej.

Tendencje

Dekadę temu zaobserwowano pierwsze znaczące tąpnięcie czytelnicze. Od 2006 r. coraz więcej osób przyznaje, że nie czyta nic, czytanie ogranicza lub „porzuca” (np. po studiach, w trakcie pracy). Na przykład, o ile 10 lat temu do nieprzeczytania żadnej książki przyznawało się 44,4% ankietowanych, to obecnie odsetek ten wynosi 63,1%, a jeśli idzie o liczbę osób deklarujących przeczytanie 7 lub więcej książek w ciągu roku, to w tym samym okresie odnotowano spadek z 22,2% do 8,4%.  I z roku na rok trendy te się pogłębiają.

Kto nie czyta

Można spokojnie powiedzieć, że badanie czytelnictwa daje jakiś obraz polskiego społeczeństwa, bo przeprowadzono je na reprezentatywnej próbie 3049 Polaków powyżej 15 roku życia. Co ważne, wzięto w nich pod uwagę czytanie nie tylko książek, lecz także prasy drukowanej i materiałów w internecie*. Tym bardziej więc przygnębia świadomość, że w 2015 r. 14% badanych nie przeczytało ani książki (nawet we fragmencie), ani gazety (lub czasopisma;)), ani tekstu o objętości przynajmniej 3 stron maszynopisu, ani nawet wiadomości w internecie.

Jeżeli więc dobrze rozumiem (niestety Biblioteka Narodowa jeszcze nie opublikowała całego raportu, więc nie wiadomo, jaką dokładnie metodologię zastosowano), oznacza to, że co 14-sta badana osoba nie przeczytała ani jednego artykułu w gazecie, ani warunków umowy o prowadzenie rachunku bankowego, ani programu wyborczego swojego kandydata. Przy czym, uwaga, w porównaniu do roku 2000 czytelnictwo zmalało obecnie najwyraźniej wśród mężczyzn i osób młodych. Nie – emerytów, którzy cierpią na pogłębiające się wady wzroku, ale wśród osób 20-30-letnich!

Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez czytania. Jestem też typowym przykładem na prawdziwość tezy o socjalizacji czytania (wychowałam się i funkcjonuję w środowisku, w którym się czytało, czyta i czytać będzie) i zasady kumulacji (kto czyta książki, czyta też dłuższe teksty w gazetach i w internecie). I choć obserwuję na sobie i w swoim otoczeniu negatywne tendencje – np. to, że zmniejsza się skłonność do czytania literatury pięknej i że z braku czasu na samą czynność czytania przeznacza się coraz mniej czasu** – to jednak mimo wszystko wierzę, że nie wrócimy do etapu Jaskini Lascaux.

Zastanawiam się jednak, kim są w życiu Ci Ludzie, którzy nic nie czytają. Jaka jest ich codzienność? Jak sobie radzą w banku, u lekarza, z natrętnym przedstawicielem sieci komórkowej? Co stoi za ich decyzją, by nie czytać?

Dlaczego by nie

Im dłużej o tym myślę, tym trudniej mi sobie wyobrazić racjonalne powody nieczytania. Ale skoro rzeczywistość jest taka a nie inna, nie ma co biadolić, tylko trzeba dorzucić własną cegiełkę w zmaganiach o rząd dusz. Skoro czytanie książek zależy od otoczenia (rodziny, szkoły i szeroko rozumianej kultury), to każdy z nas może sprawić, że w przyszłym roku odsetek nieczytających będzie mniejszy. W pierwszej kolejności trzeba się zabrać za własne podwórko (np. kupić babci szkło powiększające), ale warto być też przygotowanym na niespodziewane spotkanie z człowiekiem, który jawnie przyznaje, że nie czyta. Niniejszym otwieram więc listę propozycji, co można takiej osobie powiedzieć, by w jej głowie pojawiła się myśl: „A dlaczego by rzeczywiście nie przeczytać…”.

Oto moje pierwsze sugestie:

  • „Czytanie nie boli. Serio!” – naprawdę im dłużej o tym myślę, tym bardziej jestem przekonana, że ludzie widocznie boją się czytać z jakichś powodów. Może wystarczy tylko wysłuchać takiego delikwenta i pokazać, z jaką fobią się boryka?
  • „Czytanie to najtańsza i najskuteczniejsza szczepionka przeciw nudzie, brzydocie i chamstwu. Choć, oczywiście, jak każdy lek – niesie ze sobą pewne ryzyko” – w tym kontekście celowo nie piszę o głupocie, bo jak ktoś będzie czytał tylko nazistowskie brednie, to zmądrzeć od tego nie zmądrzeje.
  • Argument makiaweliczny – „Wiesz, czytałam, że od przyszłego roku mają wprowadzić 5 zł za każdą przeczytaną książkę. Ilość przeczytanych książek będzie się deklarowało w PIT-ach, a służby bezpieczeństwa będą kontrolować, czy się nie kłamie” 🙂
  • W powyższym nurcie: „Jeśli nie wzrośnie wskaźnik czytelnictwa, wyłączą nam internet”.
  • „Naprawdę istnieje życie po Sienkiewiczu” – wiecie, że z badań wynika, że Henryk jest najczęściej wymienianych autorem w badaniu czytelnictwa? Może po prostu ludzie nie wiedzą, że istnieją i inni pisarze?
  • „Założę się, że nie dasz rady przeczytać tego artykułu” – wiem, wiem, że to dziecinne, ale na Borysa to działa;)
  • „Ty, słyszałeś, wprowadzają możliwość czytania tylko jednej książki w roku. Co wybierzesz?” – może mniejsza podaż pobudzi popyt?

Coś Wam jeszcze przychodzi do głowy?

 

*W tym kontekście krzepiąco podziałała na mnie informacja, że blisko jedna czwarta użytkowników internetu czyta blogi (głównie te o tematyce hobbystycznej i poświęcone ciału, zdrowiu i sportowi;))

**Najlepszy z Mężów – aktualnie jedyny żywiciel rodziny – jest tego najlepszym przykładem. Pracy poświęca naprawdę sporo czasu. I choć czyta na bieżąco prasę i kilka ulubionych blogów, to z książką dzieci widują go tylko na urlopie. Więc z jednej strony w badaniu znalazłby się pewnie w grupie, co przeczytali 1-6 książek, ale z drugiej strony jest to pewne zakłamanie wyniku, bo w praktyce słucha sporo audiobooków podczas służbowych podróży.

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

One Reply to “Dlaczego (by) nie”

  1. Mnie akurat ten wynik – niestety – nie dziwi. Gdyż albowiem w mojej najbliższej rodzinie próżno szukać pozytywnych przykładów czytelniczych. Wdałam się w siostrę mego ojca, podkradałam jej książki, a potem to już ona sama mi kupowała. I pamiętam to marzenie w liceum, że kiedyś, jak już będę pracować, to sobie co miesiąc kupię nową książkę. Otóż jedną to psze Państwa ciężko wybrać! Ale ad rem. Ojciec – nie czyta niczego poza wynikami sportowymi w necie i gazecie, brat – nawet chyba i tego nie bardzo, mama – czasem jakiegoś Coelho (wiem, lekki wstyd, ale niech będzie), siostra – dopiero przy mężu się naumiała. Także ten, wiem, znam. Ale – nie rozumiem! Nie rozumiem, jak oglądanie 5467567 odcinka Klanu może być ciekawsze niż książka (choćby i ten cholerny Coelho), jak skakanie od serialu do serialu może wypełniać czas (taaaa, bo siedzenie w necie wcale go nie wypełnia, jasneeee). I w ogóle, co ludzie robią z tym ogromem czasu, który im zostaje jeśli nie czytają – nie wiem (tego jeszcze na przykładzie familii nie zbadałam).
    Wyniki są ZATRWAŻAJĄCE. A obecnej władzy myślę, że bardzo ta sytuacja jest na rękę. Niestety programy wspierające czytelnictwo to śmiech na sali – super, że w bibliotekach będą nowości. Tylko że pójdą po nie ci, którzy wiedzą, czym jest biblioteka.

Dodaj komentarz