Ekologiczny ból głowy

Jest wiele rzeczy, które mnie drażnią. Niestety. Staram się usilnie być uosobieniem spokoju, zdystansowania i niewzruszonej pogody ducha, ale w praktyce niemal każdego dnia zdarza mi się zgrzytać zębami. Najgorsze, że czasem racjonalnie wiem, że coś mnie nie powinno wytrącać z równowagi, bo albo mnie nie dotyka bezpośrednio, albo jest tak nieistotne wobec wielkości wszechświata, że właściwie nie ma się nad czym rozwodzić, albo po prostu jest w swej istocie słuszne i potrzebne, ale niemniej sprawia, że chodzę podminowana.

Z takich małych, irytujących kwestii – pewnie z racji tego, że „siedzę w domu z dziećmi” (już samo to określenie wywołuje u mnie pragnienie zażycia nerwosolu, ale to temat na osobny wpis) – na czoło wybijają się kwestie związane z żywieniem. A właściwie ze zdrowym żywieniem. Bo czyż nie jest irytujące, że jak już poprzestawiasz swoje menu i zaczniesz jeść więcej warzyw, to zaraz zza winkla wyskoczy Pani Uwaga!, która zapyta scenicznym szeptem: a umyłaś te warzywa? W soli i w cytrynie? Pozbyłaś się konserwantów? Kupiłaś je u ekologicznego gospodarza?

Albo w ciąży. Nie jedz słodyczy i cukru, bo to samo zło. No, ale miód to oczywiście też nie do końca – bo musi być ten NATURALNY (najlepiej prosto z pasieki, gdzie pszczoły latają i zbierają pyłki z nieposypanych nawozami roślin). A zamiast słodyczy wcinaj migdały i orzechy. Tylko broń Boże nie solone. I nie te dostępne w Twoim supermarkecie, które są siarkowane. Bo to samo zło.

Przed narodzinami Pierworodnego wpadła mi w ręce książka Julity Bator „Zamień chemię na jedzenie”. Bardzo zacna pozycja napisana przystępnym językiem, chociaż odwołująca się do wielu naukowych i europejskich dokumentów (to był dla mnie jej największy atut). Przyznaję, że zrobiła na mnie duże wrażenie i jak rzadko który poradnik zmotywowała do faktycznej zmiany podejścia do żywienia. Początkowo miałam oczywiście ambicje wdrożyć wszystkie sugestie z tej pozycji (o naiwności!), ale szybko zrewidowałam swoje zamierzenia. Chociaż książkę reklamuje miłe dla serca hasło: „Pierwsza książka o tym, jak jeść bez chemii i nie zbankrutować”, to slogan zawsze zostanie sloganem.

Kiedy zrobiłam listę rzeczy, których powinnam się pozbyć z domu i wymienić na coś bez fosforanów, koszenili i chmary szkodliwych E, to zrobiło mi się słabo. Ale nadal byłam zdeterminowana. Determinację szlag trafił, gdy okazało się, że żeby ową listę skompletować, muszę odwiedzić kilkanaście sklepów, odkryć w sobie pasję działkowicza, zaopatrzyć się w wielką zamrażarkę i piec do chleba, zwiedzić okoliczne gospodarstwa, by nawiązać cenne kontakty i sprawdzić dostawców mojego najbliższego targowiska spożywczego. Wszystko to absolutnie jest do zrobienia, ale wymaga czasu, wiedzy i nierzadko większej niż przeciętna pewności siebie (dopytywanie o skład mięsa w kolejce, w której ogonek kończy się za przysłowiowym winklem, powiedzmy, że nie wywołuje entuzjazmu ani wśród współstaczy, ani wśród ekspedientek; a Prudencja nie lubi sprawiać ludziom dodatkowych kłopotów).

Koniec końców zrobiłam listę minimum zmian, które należy wdrożyć w ciągu pół roku (na niej znalazły się m.in. takie punkty, jak: pozbycie się wszelkich glutaminianów, ograniczenie mięs i wędlin w posiłkach do 1-2 razy w tygodniu, kupowanie nabiału na bazie mleka a nie mleka w proszku, tam, gdzie to możliwe, wybieranie produktów z rolnictwa ekologicznego i produktów razowych). I mogę powiedzieć, że bez większego wysiłku w 100% udało nam się ją zrealizować. W efekcie jemy dużo zdrowiej niż kiedyś, świadomie zaglądamy w etykiety (w portfelu noszę nawet ściągę, jakich E powinniśmy absolutnie unikać), a mając wybór – ziemniaki od sąsiadki ze wsi, a ziemniaki z supermarketu – wiadomo, że wybierzemy te pierwsze. Ba! Rozważamy nawet sprawdzenie na sobie, jak funkcjonują kooperatywy spożywcze (więcej na ten temat tu). Nie rwę sobie jednak włosów z głowy, gdy przyjdzie mi zjeść zupę, do której wrzucono kostkę rosołową Knorra. Albo gdy zjem bułkę z Lidla (albo muuuufinkę z malinami z tego przybytku), które wiadomo, że tyle mają wspólnego ze świeżym pieczywem, co Putin z demokracją.

Trafia mnie tylko, gdy w większych sklepach widzę produkty ze znakiem „Bio”. I to nawet nie chodzi o wysokie ceny. Raczej o fakt, że eko-produkty przyjeżdżają do nas z Hiszpanii, Francji i Niemiec, a rodzimych produktów nie uświadczysz na pólkach w pobliskim markecie, tylko co najwyżej grzebiąc w sieci. No i drzaźni mnie też to, że przeciętna matka polka nie jest w stanie żywić swojej rodziny zdrowo w 100%, bo zawsze się okaże, że coś można lepiej i bliżej natury;) Krótko mówiąc, wiedza frustruje.

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

3 Replies to “Ekologiczny ból głowy”

 1. Poczułam się jak mała kooperatywka dostarczając ostatnio Wam całkiem naturalnych warzywek i owocków!
  Mi to przede wszystkim brakuje czasu do zajęcia się tym, co wyrosło na rodzicieli działeczce 🙁
  A obiecuję sobie, że kiedyś będę miała takie cudeńko – http://sekrety-zdrowia.org/niesamowite-to-male-rodzinne-gospodarstwo-produkuje-ponad-27-tony-zywnosci-rocznie-na-niecalych-400-m2/

  1. Prudencja Z. Niemiec says: Odpowiedz

   oj, cudeńko zachwycające, ale jak sobie pomyślę, ile przy tym roboty, to już mnie ręce bolą;))
   A za możliwość zjedzenia pomidorów o smaku pomidora – jesteśmy Ci niewymownie wdzięczni:)))) I w przyszłości chętnie wesprzemy Was przy przerabianiu wszelkich tego typu nadwyżek;)))

 2. A ja lubię niezdrowo i chyba to mi już zostanie. Mniam, mniam…

Dodaj komentarz