Koń, jaki jest, każdy widzi. Czyżby?

W ostatnich numerach Tygodnika Powszechnego (tzn. w numerach z 7 i 14 czerwca 2015 r.) moją uwagę przykuły artykuły autorstwa Kaliny Błażejowskiej poświęcone działalności Mateusza Grzesiaka. Przede wszystkim dlatego, że kompletnie nie wiedziałam, o kogo chodzi i czym ten „najpopularniejszy coach w Polsce” się zajmuje. Na szczęście Najlepszy z Mężów, który – nie mam pojęcia jak, ale jednak mimo nawału pracy i obowiązków się mu to udaje –  jest zazwyczaj na bieżąco z takimi informacjami – oświecił mnie, że to taki młody człowiek, który specjalizuje się w rozwoju osobistym i jest w ostatnich miesiącach bardzo popularny. „Aha” – mruknęłam znad filiżanki kawy i przeczytałam artykuł „Ewangelia według Mateusza”, w którym autorka zdawała relację z udziału w jednym ze szkoleń bohatera (zatytułowanym „personal branding”, co wywołało moje przewrócenie oczami i myśl, „no nie, nawet w tygodniku takie rzeczy”;)). Tekst ogólnie wydał mi się w miarę obiektywny, tzn. nie stawiał bohatera ani w jakimś szczególnie pozytywnym, ani w zupełnie negatywnym świetle. Dało się co prawda wyczuć, że autorka nie kupuje „konia, na którym jeździ Mateusz” (tzn. tak bohater nazywa swoje sposoby na kreację siebie:

„Ten zegarek robi za mnie prestiżowość. To jest koń, na którym jadę. (…) Pokazuje obrączkę – Ona oznacza, że jestem długodystansowy. Prostuje ręce i tłumaczy: Jeśli mankiety mojej koszuli są zapięte dokładnie – jestem starszy i mam dystans. (…) To jest koń, na którym jadę”),

ale też dała dużo swobody czytelnikowi, żeby sam sobie pogląd wyrabiał. W każdym razie mnie zaciekawiła na tyle, że w tygodniu rzuciłam okiem na kilka wpisów p. Grzesiaka w portalu na temat. Mile się zaskoczyłam, bo i o rodzinie, i o wierności, i o przewadze działania nad narzekaniem – nic, co by było jakoś rzeczowe i konkretne, ale w zalewie informacji o morderstwach, gwałtach, korupcjach i innych okropieństwach tego świata, dobrze czasem przeczytać coś, co pokazuje, że w człowieku jest dobro, szlachetność i potencjał większy od ego. Większość wpisów ujęta w stylu poradnikowym, za czym akurat zbytnio nie przepadam, ale mam świadomość, że takie treści – zwłaszcza w internecie – potrafią skupić czytelnika (wiecie, te wszystkie: 7 sposobów, 24 wskazówki, 8 kroków itd.). A tych, patrząc choćby po komentarzach, p. Grzesiak ma sporo.

Drugi artykuł p. Błażejowskiej, który opublikowano w ostatnim numerze Tygodnika Powszechnego („Misja Mateusza”) wyważony już nie był. Pokazywał bohatera w, delikatnie mówiąc, nienajlepszym świetle, jako kogoś, kto perfidnie manipuluje innymi, nie przyjmuje krytyki, a wszystko w jego życiu służy konkretnym celom: wzbogaceniu się, zrobieniu interesu, pozyskaniu jak największej ilości klientów. Przyznam, że szczególnie ruszył mnie fragment:

„Najważniejszym elementem jego wizerunku nie są jednak dowody kompetencji, ale obrazy rodzinnego szczęścia. Na Facebooku radzi: »Mężem być to przynosić pieniądze do domu i się chwalić osiągnięciami. To po to, by wiedziała, że zwyciężam właśnie dla niej. (…) Mężem być to mieć w salonie i w sypialni obraz nas przedstawiający. To po to, byśmy pamiętali, jak bardzo się kochamy«. O pierwszej żonie, która parę lat temu współtworzyła z nim biznes, Grzesiak nie wspomina”.

Zaczęłam się zastanawiać, czy (zakładając, że to, co napisano w gazecie, zostało zweryfikowane przynajmniej co do faktów), jeśli ktoś piszę o pięknych wartościach, jego teksty budują innych ludzi i w jakiś sposób motywują do pozytywnego działania, ale swoim życiem w pewien sposób im zaprzecza, to, czy to jest dobre, czy złe? Czy mogę tekst Grzesiaka o dekalogu bycia ojcem polecić Najlepszemu z Mężów, mimo iż gdzieś wpadło mi w oczy, że autor sam przyznaje, że pracuje po 16h na dobę (więc kiedy ten człowiek zdobywa doświadczenie w wychowywaniu albo chociaż stosuje się do swoich sugestii;)?). A może właśnie w czasach, gdy wszelkie Dobro prędzej czy później jest kontestowane, gdy zawsze znajdą się Ci, co dopatrzą się drugiego dna w akcjach charytatywnych, życiorysach uznanych autorytetów, gdy – mam trochę takie wrażenie – oczekuje się od człowieka, że będzie nieskazitelnym ideałem, wzorem świętego i nieomylnego obywatela – może właśnie teraz powinniśmy bronić wszelkich przejawów tego, co ten świat zmienia na lepsze? Licząc, że nawet drobny kamyczek może wywołać lawinę…

Dla mnie jest jasne, że w pierwszej kolejności nic nie zwalnia nas z myślenia, które rozwija lepiej niż 1000 godzin spędzonych na treningach kreacji osobistej ścieżki kariery. I wierzę, że prawda zawsze wyjdzie na wierzch – prędzej czy później. Jeśli ktoś kreuje siebie, to w pewnym momencie albo się potknie w swojej roli, albo się tą rolą po prostu znudzi. Co się stanie z „wyznawcami” takiego człowieka? Pewnie poczują się oszukani, troszkę zgorzknieją i popłyną szukać innego guru. Ale a nóż widelec tym razem trafią do bezpiecznej przystani:)

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

4 Replies to “Koń, jaki jest, każdy widzi. Czyżby?”

 1. Kiedyś, gdzieś czytałam o niebezpieczeństwach coachingu. Że to coś niebezpiecznie wchodzącego w sferę porad psychologa, ale pozostające poza jakąkolwiek kontrolą (czyli superwizją). Że taki coach czasem może nieźle namieszać.
  Mój wredny charakter nie poddaje się poradników radom, myślę, że nie nadaję się na psychoterapię, a coachowi w najlepszym wypadku pomijam głową i wszystko zrobię po swojemu 😉

  1. Pisanie z telefonu nie jest proste, szczególnie kiedy telefon lepiej ode mnie wie, co chcę napisać

 2. Nie słyszałam o panu. Kłaniam się czapką mężowi, że nadąża 😉 A co do Twojego pytania: jestem z tych, co idiotycznie chcą, żeby tak-tak, nie-nie. Jeśli trąbisz, żeś świetny, to bądź taki na wszystkich polach, miej czysto w chałupie, w obejściu, w komórce pod schodami, nawet tam, gdzie nikt nigdy nie zagląda. Jeśli zrobisz błąd, przyznaj się do niego. Bądź sobą, nie udawaj guru, nie pozwól, by twoi „wyznawcy” dowiedzieli się, że jest jedna prawda, dzięki której zarabiasz kaskę, na pokaz, do gazet i internetów, a druga na co dzień, gdy gasną światła na scenie. Nie pozwól oznacza tu: the mask I wear is one (jak śpiewa mój ukochany). To nie wydaje się zbyt trudne, ale jak widać nie wszystkim wychodzi. Kolejny fałszywy prorok.
  Ps. Kto mu pisał to o koniu? Gdzie jest redaktor??

  1. I jeszcze mi się skojarzyło: dawno, dawno temu rozmawiam z dziewczęciem, które w owych czasach pracowało w banku, sprzedając ludziom kredyty i „wykręcając cyfrę”. Za co dostawało oczywiście dodatkową, niemałą gratyfikacje. Mówi mi ono: – Wiesz, ostatnio zainwestowałam w drogi zegarek. Klienci bardzo zwracają na to uwagę.
   Zrobiło mi się smutno, że to jest takie sprzedawanie papierka, a nie czekoladki. Będę mieć zegarek (konia, aksamit, cokolwiek) – będą mnie lepiej postrzegać. Nie potrzebuję wsparcia merytorycznego, głębi, rozwoju, wystarczy, ze zapnę mankiety.

Dodaj komentarz