Krok po kroku

IMG_1559

Już od tak dawna w przestrzeni publicznej huczą kolędy i błyszczą światełka, że być może co poniektórzy już są zmęczeni świętowaniem. Ja na szczęście nie. I choć drażni mnie to, że w Lidlu czekoladowe mikołaje pojawiają się równolegle do zniczy, dokładam wszelkich starań, by irytacja nie pożarła całej radości ze zbliżającego się Bożego Narodzenia. Bo Boże Narodzenie wzbudza mój prawdziwie dziki entuzjazm. Zarówno pod kątem emocjonalnym, jak i duchowym. I nie potrzebuję wcale puszystego, białego śniegu (choć zdecydowanie milej idzie się na pasterkę w mroźną niż błotnistą noc) ani ciepłych, świątecznych melodii sączących się z radia, by w okresie świątecznym naładować wewnętrzne akumulatory. Ale nie przychodzi mi to ot tak sobie. Nie, nie. Do lichej stajenki prowadzi mnie droga, na której mam kilka stałych przystanków.

Kalendarz adwentowy

Niedawno zostałam trochę wypunktowana przez znajomą z tzw. kręgów katolickich, gdy w jej towarzystwie nieopatrznie powiedziałam, że 6 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Koleżanka zauważyła, że warto uważać na język, bo „ten Mikołaj to dzieciom się wkoduje na świecko, a nie w prawidłowy sposób, czyli jako biskup Miry”. Chodziło to za mną cały dzień, ale koniec końców doszłam do wniosku, że chciałabym wychować swoje dzieci na radosnych katolików, a nie ortodoksyjnych wyznawców. Nie widzę nic złego w tym, że do mojego dwuletniego syna przyjdzie czerwony krasnal z wielkim brzuchem i workiem prezentów, tak jak przychodził do mnie i do Najlepszego z Mężów, kiedy byliśmy dziećmi. Kiedy będzie trochę bardziej rozumny na pewno zaznajomię go z postacią biskupa Mikołaja, w ten sam sposób, w który sama poznałam historię jego życia (czytając i rozmawiając z rodzicami). Nie widzę też nic złego w „modzie na kalendarze adwentowe”. Wręcz przeciwnie. Jest to fantastyczny sposób, by spędzić razem czas i budować atmosferę pozytywnego oczekiwania. Wystarczy tylko kilka kartek papieru, nożyczki i taśma klejąca (by zrobić 24 koperty) i trochę pomysłów (by to, czym je wypełnimy, wzbudzało uśmiech na twarzy – u nas w tym roku ciągle królują łakocie, bo dwulatek i niemowlę raczej w rodzinnych kalamburach się jeszcze nie odnajdą, a przy okazji uczymy się hojności i dzielenia się).

Postanowienia

Z dzieciństwa został mi nawyk podejmowania na początek adwentu jakichś postanowień. Właściwie nie jakichś, tylko takich, które wnoszą w życie moje i innych dobro. I z doświadczenia wiem, że muszą być bardzo konkretne. Odwiedziny starszej sąsiadki raz w tygodniu, odmawianie sobie słodkości po to, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazywać potrzebującym (np. na Fundację Brata Alberta), przeczytanie każdego dnia rozdziału jakiejś sensownej książki i podzielenie się refleksjami z niej z bliską osobą. W ostatnich latach w moich postanowieniach króluje zarządzanie czasem – bo to towar, którym coraz trudniej przychodzi nam się dzielić. A dystanse między ludźmi bez niego same się nie skrócą.

Rekolekcje

Dla osób wierzących rekolekcje powinny być „oczywistą oczywistością”. Przynajmniej raz w roku. Czas wydzielony tylko dla Boga – na zgłębianie wiary i relacji z Nim. Z całą pewnością to chroni przed karłowaceniem ducha i rutyną. Ale sama widzę po sobie, jak trudno mi ten czas wywalczyć, zwłaszcza teraz, gdy dzieciaki wniosły w nasze życie tyle nieprzewidywalności. Na szczęście jest … internet. Oczywiście, że takie wysłuchane w mieszkaniu rekolekcje są uboższe od takich przeżytych podczas Mszy. Ale lepsze takie niż żadne:) I dlatego od kilku lat rekolekcje adwentowe przeżywam na youtube. Takie 5minutek wnosi w moją adwentową drogę wiele radości i inspiruje, by pewne aspekty swojego życia na nowo przemyśleć.

Porządki

No właśnie. Przemyśleć. Uporządkować. Naprawić. Wyrzucić. Co niepotrzebne, przytłaczające, złe. Adwentowa droga to dla mnie także okazja, by w swojej codzienności posprzątać. Zaczynając od mieszkania, przez komputer (chodzi dokładnie o to, o czym pisze Joanna Glogaza tu), aż po swoje relacje. To też taki obrazek z dzieciństwa – święta oznaczały dla mnie odkurzanie książek na półkach i mycie kryształów. Ale te wszystkie porządki miały i mają swój sens – ich efektem jest spokój i miejsce na nowe nadzieje.

Dzielenie się

Adwent to dla mnie szczególna okazja do dzielenia się tym wszystkim, co mam. Akcje takie jak Szlachetna Paczka pozwalają dostrzec i docenić, ile się samemu ma i w jakie dostatki opływa. Tego uwrażliwiania nas na potrzeby drugiego człowieka nigdy za wiele.

Obmyślanie prezentów

Skoro mowa o drugim człowieku:) Uwielbiam robić i wymyślać prezenty, choć nie zawsze jest łatwo. Zwłaszcza, jeżeli z kimś się nie przebywa na co dzień i trudno zaobserwować, co sprawia danej osobie przyjemność. I zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy bywa tak wspaniale, że Bliscy mają wszystko, czego potrzebują do szczęścia. Jestem wielką fanką prezentów robionych własnoręcznie, choć z roku na rok coraz gorzej mi idzie z ich obmyślaniem. I nie chodzi mi tu o to, że mam problem jak wykombinować n-te puzderko hand made na biżuterię;) Nie, nie. Mam na myśli raczej zabawne vouchery (np. na masaż pleców dla spracowanej matki albo na wyjazd do lokalnego muzeum ze wskazaniem, by poszukać tam puszczyka;)).

Najlepszy z Mężów do dziś z rozrzewnieniem wspomina, jak dostał ode mnie 60-kartkowy zeszyt, w którym każda pojedyncza krateczka była wypełniona narysowaną przeze mnie radosną buźką. Na końcu znajdowało się zabawne – nieskromnie powiem – podsumowanie, ile godzin spędziłam na robieniu tego zeszytu, gdzie, z jaką muzyką w tle, itp. Od kilku lat na święta przygotowujemy więc kilka stałych, samodzielnie przygotowanych prezentów, które mają obdarowanym powiedzieć właśnie to: „Jesteś dla nas bardzo ważny i jesteśmy Ci wdzięczni za Twoją obecność w naszym życiu, dlatego tym, czym chcemy Cię obdarować, jest nasz czas”.

Tradycje

No właśnie. Bożonarodzeniowe tradycje są kolejną fantastyczna okazją, by napełnić się radością i podzielić nią ze światem. Na przykład już w listopadzie zagniatamy ciasto na pierniczki, którymi obdarujemy przyjaciół i sąsiadów. Przed samymi świętami jest wielkie wycinanie i pieczenie (Najlepszy z Mężów co prawda zawsze marudzi, gdy ścigam go do robienia piernikowych choinek, ale potem zawsze, tuż przed zaśnięciem wzdycha mi we włosy: „Fajnie było”). Od lat wysyłamy też kartki świąteczne. Nie sms-y, a kartki. Wypisane własnoręcznie. Mamy też zwyczaj, że nasi najbliżsi dostają od nas pod choinkę płytę z kompilacją piosenek (nie tylko świątecznych), które nas w danym roku wprawiały w dobry nastrój. No i oczywiście nie ma świąt bez „Love actually” oglądanego w oryginale:)

 

A Wy? Jak się przygotowujecie do Bożego Narodzenia?

 

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

3 Replies to “Krok po kroku”

  1. Ja poproszę „Love actually”” z polskim lektorem.

  2. Przejęliśmy od Was zwyczaj oglądania Love Actually, ale jeszcze się nie porwałam na wersję oryginalną (może spróbuję i włączę sobie subtitlesy ;-))
    I Szlachetną Paczkę też od Was przejęliśmy – stresu było wiele, ale radość i – jak to powiedział Pan Szwagier – „lekkość w sercu” ogromna. Za rok to chyba powtórzymy.
    A tak w ogóle, to u nas zwyczajów brak – oprócz kartek. Kiedyś robiłam wręcz warsztaty kartkowe, zapraszałam koleżanki, plotkowałyśmy, wycinałyśmy, przedzierałyśmy, dziurkowałyśmy, tłoczyłyśmy, naklejałyśmy i powstawały Nasze Własne Kartki. Ale trudno nam od paru świąt zgrać terminarze i zwyczaj umarł 🙁
    Na postanowienia mam za słabą wolę – i nijak tego zwalczyć nie mogę. Nie marudzić, to jedyne, na razie się w miarę udaje.

  3. fantastyczny wpis. gratulacje tak pięknego oczekiwania!

Dodaj komentarz