Śląska Sykstyna

Namówiłam Fro i pojechałyśmy za Miasto wziąć udział w przedsięwzięciu pt. Noce kościołów. Skusiła nas ulotka, na której, jak byk stało:

Po Mszy św. zwiedzanie z przewodnikiem niezwykłej świątyni, perły Szlaku Polichromii Brzeskich, nazywanej „Śląską Sykstyną”.

O szlaku tym babiszon kiedyś czytał i wiedział, że zwiedzanie kościołów pokrytych polichromiami jest właściwie awykonalne. Można jedynie rozglądać się z zaciekawieniem podczas nabożeństw. W te pędy uznałam, że trzeba z okazji korzystać.

Pomyślałyśmy sobie tak: poniedziałkowy wieczór, wioska – ileż może tam potrwać msza i jechałyśmy tak, by zdążyć na czas, bo przy spóźnieniu przekraczającym 20 min. może nam np. uciec cała wycieczka. Ludzi zjechało się mnóstwo, z całego powiatu, czy gminy – ledwo żeśmy miejsce do parkowania znalazły (a jechałyśmy z przygodami i summa summarum na 19:10 dotarłyśmy). Wpadamy – ewangelia, uf, nie tak źle. Ale potem zrobiło się źle, bardzo źle. Msza trwała bitą godzinę, kazanie było tak nieskładne, że dziś nie jestem w stanie przypomnieć sobie jego treści (a minął ledwie tydzień), a potem głos zabrał proboszcz.

Żeby mówił o świątyni… ale nie o pieniądzach, kasie, gotówce, środkach pieniężnych – że mu brak. Nie na zachowanie polichromii (o to dba konserwator zabytków, wojewoda, marszałek), na PLEBANIĘ. Wg mnie mówił chyba całkiem niepotrzebnie, bo: miejscowi dobrze znają problem i wspierają swego duszpasterza jak mogą, zaś przyjezdnych to chyba za bardzo nie obchodzi (mnie wcale). Jak skończył, dał wreszcie dojść do głosu przewodnikowi, ale od razu zaznaczył, że ten ma tylko 30 min., bo…

mamy z dziećmi czekają na koncert, który będzie po prelekcji, nie dajmy im długo czekać

I w ten oto sposób dochodzimy do sedna sprawy. W 30 min. da się przekazać tę wiedzę, którą średnio rozgarnięty turysta przeczyta sobie w internecie – chociażby w Wikipedii, albo na Onecie. I to wszystko. Czasem, zwiedzając jakieś włoskie kościoły, irytuję się nieco, gdy w audioprzewodniku (albo na ulotkach) opisany jest każdy kwadracik. Czuję jednak, że w Małujowicach to by się przydało – wspomnienie, że z  prawej strony mamy sceny ze Starego Testamentu od stworzenia świata, a z lewej z Nowego Testamentu od zwiastowania (chyba!) to trochę jednak mało. Freski te były Biblią Pauperum, pamiętajmy jednak, że nasi przodkowie lepiej niż my znali Biblię i po atrybutach bezbłędnie kojarzyli bohaterów – nam, szczególnie ze Starym Testamentem przychodzi to z trudem, zatem wyjaśnienia przewodnika chyba by się przydały. Czarę goryczy przelało dla mnie zasłonięcie prześcieradłem prezbiterium (już szykowano ten koncert cudny), w którym są najstarsze widoczne dziś freski – starsze od nich zobaczyć można po wejściu na strych (pan przewodnik zapraszał do tego PO koncercie, dla nas jednak było tego za wiele).

Jeśli chodzi o nazwę Śląska Sykstyna – mi się bardziej ona skojarzyła z faktem, że ciągle trzeba głowę zadzierać do góry, by te cuda wszystkie zobaczyć, niż z tłumaczeniem, że w Małujowicach, podobnie jak w Watykanie jest fresk z Sądem Ostatecznym. Mam wrażenie, że bardziej kojarzymy kaplicę Sykstyńską raczej ze Stworzeniem Adama, niż Sądem Ostatecznym (a w Małujowicach jest świetne Stworzenie Ewy, podobne widziałam we włoskim San Gimignano – korpusik damski wychodzący z męskiego brzucha).

 

Podsumowując ten wywód przydługi.

Noce kościołów – taaak!!! W taki sposób prowadzone – nieeee! Żeby ludzi zainteresować, owszem, można im pokazać to, co zwykle jest niedostępne i zamknięte na trzy klucze. Ale żeby zechcieli wrócić i przywieźć swoich przyjaciół, trzeba jednak czegoś więcej.

 

 

Babiszon
Czyta i pisze przez cały rok. Najczęściej dla własnej przyjemności. Choć z pisaniem różnie bywa, "czasami człowiek musi".
W zimie jeździ na nartach, w lecie nurkuje i zdobywa szczyty (bynajmniej nie lenistwa, choć też się zdarza), ostatnio zagląda górom "pod spódnice", bo została taternikiem jaskiniowym.
Czasem coś zorganizuje, a potem się zachowuje, jak dyktator, żeby plan wypalił. Innych dyktatorów nie lubi. Cóż.
Słomiany zapał do wszystkiego od zawsze.

2 Replies to “Śląska Sykstyna”

  1. Prudencja Z. Niemiec says: Odpowiedz

    Na nasze szczęście są jeszcze kościoły, gdzie duchownym najwyraźniej bliska jest rola „mecenasów sztuki”. Jakiś miesiąc temu trafiliśmy przypadkiem do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, które zwane jest Europejską Perłą Baroku. Pięknie zachowane zabytki – gruntownie omówione w audioprzewodnikach, przystępne ceny, serdeczna obsługa. Więcej informacji tu .

    1. Ja Krzeszów pamiętam z czasów Jednej Wielkiej Ruiny, ale slyszalam, że wiele się tam pozmieniało. Chyba warto wreszcie tam pojechać 🙂 Choć barok nie jest tym, co tygrysy lubią najbardziej 😛

Dodaj komentarz