Pochwała łotra

Życie bez internetu trudno mi już sobie wyobrazić. Choć większość tego, co w nim znajduję spokojnie mogę zaszufladkować jako „pożeracze czasu”: fejsbunie, pudelki, znudzone pandy, a nawet gazety.

Ale jest kilka perełek, ziarna trafiające się ślepej kurze, idee, które bez internetu ciężko byłoby wdrożyć w życie, szczególnie na masową skalę.

Blogi – mam dwie (a miałam więcej ;-)) koleżanki, z którymi znamy się jak łyse konie tylko dzięki internetowi i blogom. Poznałyśmy się z 12 lat temu chyba. Jedną z nich poznałam osobiście i widziałyśmy się całe trzy razy 😀 Druga ciągle jest e-koleżanką, ale za to gościłam kiedyś w domu jej córkę, więc się liczy prawie jakbyśmy się znały. A potem nie-mąż poznał mą koleżankę, więc tym bardziej się liczy. Oprócz takich zażyłych znajomości jestem czytelnikiem (rzadziej komentatorem) wielu innych blogów od takich o nauce włoskiego i zwiedzaniu Włoch przez przepisy bezpadlinkowe po po prostu dobrze napisane pamiętniki dnia codziennego.

E-książki – tak, tak szelest papieru, zapach jego i farby drukarskiej są nie do podrobienia. Wiem. Ale mieszkanie z gumy nie jest, w piwnicy mam full innych gratów, a miejsce na książki właściwie dawno się już skończyło. Ostatnio posunęłam się nawet do oddania kilku książek (ale to ostateczność, gdyż mam naturę chomika). A ebooki sobie spokojnie leżą na wirtualnych półkach w księgarniach internetowych, na dysku kompa i przede wszystkim na skarbie mym największym – kindluniu ukochanym. Plusów e-czytania jest więcej: na wakacje jeżdżę z małym plecakiem, w drodze do/z pracy nie dostaję skoliozy od dźwiganych tomiszczy, przy sobie w każdym miejscu mam do wyboru kilkadziesiąt książek. Tylko w wannie czasem mam obawy czy powinnam czytać 🙂 I co najważniejsze: jest premiera nowej książki, powiedzmy Tomka Michniewicza, – robię klik-klik i za cenę niewiele wyższą niż ta w księgarni mam 3 ebooki (najnowszą, starszą i najstarszą). W dodatku mogę je czytać jakieś 10 min. po zakupie. Kocham.

Crowdfunding – jestem bardzo, bardzo, bardzo na tak. Finansowanie społecznościowe to coś, co bez internetu raczej nie miałoby szansy zaistnieć . Jedna osoba niewiele pomoże (o ile nie jest Midasem), ale tłum może zdziałać cuda. Dwa typy tych działań: udzielanie pomocy potrzebującym albo zrzutka na jakieś innowacyjne pomysły. Oba wg mnie to strzały w 10. Z mojego domu, kompa i konta 🙂 mogę pomóc uratować czyjeś dziecko, dołożyć się do skomplikowanej operacji a jednocześnie spełnić marzenie o własnej placówce edukacyjnej, albo dorzucić parę groszy do rozwoju pasieki. Wow! Ważny jest „tylko” pomysł i cel. A potem to już praca o znalezienie sponsorów. Tylko znalezienie kilkudziesięciu niedużych jest chyba łatwiejsze od pozyskania krezusa.

 

A oprócz tego w internecie jest wszystko 🙂 Ostatnio nie-mąż postanowił wyprzedzić mnie i zrobić frytki na kolację (to duuuża rzecz w jego wykonaniu). Zagrzał piekarnik, zgodnie z instrukcją wyłożył fryty, a potem przekonał się, że powstały węgielki. Mówiłam mu parę razy, że z piekarnikiem coś nie halo, ale nie przejął się tym za bardzo. Teraz jednak siadł, poklikał i kazał zamówić część za 24 zł (w sieci of korz). I piekarnik odzyskał dawną sprawność 😀

 

A Wy co najbardziej lubicie w internecie?

Babiszon
Czyta i pisze przez cały rok. Najczęściej dla własnej przyjemności. Choć z pisaniem różnie bywa, "czasami człowiek musi".
W zimie jeździ na nartach, w lecie nurkuje i zdobywa szczyty (bynajmniej nie lenistwa, choć też się zdarza), ostatnio zagląda górom "pod spódnice", bo została taternikiem jaskiniowym.
Czasem coś zorganizuje, a potem się zachowuje, jak dyktator, żeby plan wypalił. Innych dyktatorów nie lubi. Cóż.
Słomiany zapał do wszystkiego od zawsze.

4 Replies to “Pochwała łotra”

 1. niestety, nic z tego, co babiszon wymieniła, nie jest mi znane – ale trudno mi przypomnieć sobie świat bez sieci; nie ma pojęcia, jak ludzie w erze przedinternetowej szukali informacji, które ja mam po wpisaniu frazy w okienko z lupką!
  więc net lubię za to, że jest, za globalną wioskę, za błyskawiczny dostęp do wiedzy, za olbrzymią encyklopedię danych, której – wiem, wiem! – nie mam szans przerobić
  kiedy po raz drugi uczyłam się angielskiego, dostęp do anglojęzycznych gazet i książek był mooocno utrudniony: po pierwsze takie dobra były jedynie w empikach w dużych miastach (a ja w takim nie mieszkałam), w nieprzesadnej liczbie, za to w dość sporej cenie
  minęły lata, a ja w dalszym ciągu ciesze się, że są e-wydania gazet dostępnych dzięki jednemu kliknięciu
  to naprawdę jest niesamowite

  1. I właśnie dlatego podjęłam wyzwanie i wzięłam się porządnie za lekcje inglisza. Bo nie mogę znieść tego, że z 90% internetu to dla mnie czarna magia 😀

 2. Prudencja Z. Niemiec says: Odpowiedz

  A ja ciągle nie umiem się zdecydować, czy internet to błogosławieństwo czy przekleństwo. Z jednej strony są te wszystkie kapitalne idee, które wymieniła Babiszon, a z drugiej strony jest to ciągłe pogłębianie dystansu między ludźmi i napędzanie spirali spod znaku Szybciej i Więcej…

  1. Nie martw się, zaledwie 500 lat temu ten sam problem dotyczył druku 😉
   A tak na serio, oczywiście, że internet trudno ocenić jednoznacznie. Stąd mój tytuł, że jednak łotr i przypomnienie zaraz na początku, że pożeracz czasu, książki też pożeracze zasobu, ale jednak trochę mniej zachłanne i więcej dające w zamian. Ale łotr dobre strony też ma.

Dodaj komentarz