Pochwała systemu

Polacy kochają narzekać. Na polityków, na szkolnictwo, na drogi, na młodzież, na emerytów, na górników, na ekologów itd. itp. Prudencja sama łapie się na tym nieraz, że z łatwością uderza w ton cierpiętniczy i Najlepszy z Mężów, który w każdej sytuacji potrafi dostrzec (i wyartykułować!) pozytywne strony, jest dla niej niedoścignionym wzorem. Więc dzisiaj chciałabym pochwalić coś, co zazwyczaj sprawia, że zgrzytamy zębami: służbę zdrowia.

W ubiegłym tygodniu Prudencja urodziła Nadię [… – to jest wycięty fragment peanów na cześć urody i rozkoszności Drugiego Dziecia) ]. Wydarzeniu temu towarzyszyło trochę niezbyt sympatycznych dla nas zawirowań, które sprawiły, że koniec końców nie rodziliśmy w szpitalu, w którym zamierzaliśmy (i w którym pracuje nasz Dżin i położna, do której chodziliśmy na szkołę rodzenia), ale w małym szpitalu rejonowym niedaleko stolicy województwa;) Od samego początku uderzyła nas niezwykła kameralność tej placówki. Na izbie przyjęć nie kłębił się tłum pogiętych i jęczących kobiet z osobami towarzyszącymi, a personel dla każdego miał życzliwy uśmiech i nie zachowywał się, jakby robił pacjentom łaskę, że w ogóle się nimi zajmuje 🙂 Oczywiście, że musieliśmy przejść wszelkie procedury i zanim przyjęto nas na porodówkę, minęły 3 godziny. Niemniej, kiedy przypomnę sobie, jak nas traktowano przy porodzie Borysa, to miałam wrażenie, że ktoś mnie włożył do jakiejś szpitalnej bajki. Byłam Prudencją, z którą się żartowało, dopytywało, którą się informowało o wszelkich podejmowanych wokół niej czynnościach i przewidywanych kolejnych etapach postępowania.

Na porodówce akurat było dość tłumnie i początkowo Prudencja musiała się zadowolić skakaniem na piłce porodowej, bo łóżko się dla niej „załatwiało”. Ale atmosfera była tam tak serdeczna, a panie położne tak empatyczne i cały nas „na posterunku”, że w ogóle nie było takiego momentu, żeby do głowy mogły dojść sarkające myśli. Co lepsze – cały szwendający się po bloku porodowym personel robił wszystko, by Wydające Na Świat Potomstwo … miały uśmiech na twarzy. I to się udawało! Jak? Do końca nie wiem, bo jak nas tam 7 było, tak każda była inna. I każda – przypuszczam – miała inne poczucie humoru i potrzeby w tym momencie. Ale obserwowałam towarzystwo i widziałam wiele taktu, indywidualnego podejścia i … używanie odpowiednich słów w odpowiednich momentach. Dla niektórych były to żarciki o zabarwieniu złośliwym (przypadek Pru), dla niektórych raczej wyrazy troski i współczucia, dla niektórych motywujące komendy.

Jeszcze większe zaskoczenie spotkało nas po narodzinach Nadii. Najlepszy z Mężów był niemal cały dzień z nami, położne czuwały, ale nie ingerowały, jeśli matka nie poprosiła o pomoc (np. przy przystawieniu do piersi), nie było problemu, by poprosić o dokarmienie i popilnowanie dziecka przez noc, żeby kobieta mogła odpocząć, a jednocześnie o wszystko pytano i jeżeli matka na coś się nie zgadzała, bez szemrania przyjmowano jej decyzję. Poprzedni pobyt w szpitalu Prudencja wspominała raczej jako codzienne zagryzanie zębów i konieczność zachowania maksymalnej asertywności. Na myśl o czterech obchodach dziennie, podczas których miało się wrażenie, że jest się tylko numerkiem w statystyce, a lekarze rzadko kiedy wykazywali się ludzkimi odruchami – odechciewało się rodzić. Tym większe było więc nasze zaskoczenie tym, czego doświadczyliśmy w tym małym szpitalu.

W każdym razie sprawdziło się w naszym przypadku, że nie sprzęt (bo ten zdecydowanie pamiętał Czasy Słusznie Minione), a kompetentny i zgrany zespół ludzi, to największy atut placówek publicznych. I właściwie nie tyle lekarze, co fantastyczne pielęgniarki i położne sprawiały, że pobytu na oddziale poporodowym nie chce się czym prędzej włożyć w pamięci do szufladki: trauma – do zapomnienia. Oczywiście nie wiem, czy po prostu mamy wyjątkowe szczęście do ludzi, czy w małych szpitalach pracownicy są mniej sfrustrowani i przytłoczeni nadmiarem odpowiedzialności i ludzkich roszczeń, stąd łatwiej im o uśmiech, serdeczność i empatię. Pracujące na oddziale pielęgniarki nosiły na fartuchach znaczek „Ostatni dyżur”. Zagadnięte o co chodzi, tłumaczyły, spokojnie i rzeczowo, jakie widzą zagrożenia i z jakimi problemami borykają się w swojej pracy. Najlepiej podsumowała to pewna Starsza Położna:

„Ciągle oczekuje się od nas, że skoro mamy powołanie do tego zawodu, to powinnyśmy po prostu z sercem go wykonywać. Ale przecież każdy zawód wiąże się z jakimś powołaniem. Boli mnie to, że za moją miesięczną pracę otrzymuję takie wynagrodzenie, jak lekarz za jeden dyżur nocny. Czy pracuje mniej? Nie. Czy mam mniejszą odpowiedzialność? Nie. Powołaniem nie spłacę kredytu. A przecież sama Pani widzi, że nasza obecność jest tutaj potrzebna i przynosi dobre owoce. Ale czy koniecznie musi to być okupione takim postrzeganiem naszego zawodu? Media też nam nie pomagają – przedstawiają nas jako wiecznie strajkujące. Nikt jakoś nie pochyla się nad naszą codziennością, a krzykacze zawsze prędzej dostaną się do tv niż zwykła pielęgniarka, która po prostu chciałaby, by jej pracę najzwyczajniej w świecie szanowano. No więc cóż się dziwić, że jest nas coraz mniej”.

Nie wyobrażam sobie, o ile trudniej by mi było podczas tych trzech dni w szpitalu, gdyby nade mną i Nadią nie czuwały położne. Bez rozterek podpisałam więc apel w akcji „Ostatni dyżur” (więcej o niej  tu. Was też zachęcam:)

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

5 Replies to “Pochwała systemu”

 1. Macie szczęście do ludzi i wywołujecie to szczęście Waszą postawą.
  Ciekawa jestem jak pozostałe 6 kobiet opisałoby te chwile i czy byłyby równie ciepłe w ich wspomnieniach.
  Podpiszę apel, bo ostatnio sporo ich podpisywałam i zawsze dotyczyły słusznych spraw. O dziwo, dla mnie słuszny = prozwierzęcy. A tu proszę, zwykły, ludzki, bez żadnej nagonki, filozofowania, narzucania poglądów. I jeszcze rozpropaguję po internetach.

  1. Prudencja Z. Niemiec says: Odpowiedz

   Dzięki Babiszonie:) I zgadzam się, że apel ujmuje tym, że nie ma w nim narzucania poglądów i nagonki:)

 2. Dziecko przy piersi, Dziecko na głowie, Najlepszy z Mężów się szwendający, 2 koty, szwy jeszcze nie wyciągnięte i BOLI, do wczoraj Mamuśka na tych paru metrach kwadratowych się szarogęsząca, a Ty masz siły optymistycznie na świat patrzyć i w klawiaturę klikać? To trzeba być po prostu … Prudencją.

  1. Bez szarogęszącej się Mamuśki to nie byłby pewnie aż tak optymistyczny post 😉

  2. Prudencja Z. Niemiec says: Odpowiedz

   Buehehehehheheheeee:)

Dodaj komentarz