Południowy Śląsk – atrakcje

cieszyn2Pojechałyśmy całkiem „na żywioł” bez wcześniejszego grzebania w internecie, zawziętego drukowania opisów zabytków i wkuwania genealogicznych drzew Habsburgów czy Hohenzollernów. W Cieszynie cel był tylko jeden – Muzeum Drukarstwa, a resztę pozostawiłyśmy przypadkowi. Pierwszy przypadek skierował nas do pijalni czekolady (i sprawił, że z okazji otwarcia wszystko było 20% tańsze). Słodko było o-kru-tnie! Ale przynajmniej dostałyśmy kopa, żeby zwiedzać. Muzeum znalazłyśmy prawie od razu. Miła pani sprzedała nam bilety, a potem wyszła zza lady, by oprowadzić po niewielkim muzeum. Pewnie się nie spodziewała takich natchnionych zaintrygowanych maszynkami, czcionkami, papierem, nakładami 😀 cieszyn3Po muzeum ruszyłyśmy zwiedzać Cieszyn – kawałek Tesina (który nas nie zachwycił), wzgórze zamkowe (z wejściem na wieżę i do romańskiego kościółka św. Mikołaja) oraz odbyłyśmy poszukiwania żydowskiego cmentarza (do którego ostatecznie nie dotarłyśmy). Kilka godzin minęło, same nie wiedziałyśmy kiedy, wśród westchnień i pokazywania palcami (wyszło ekhm szydło z worka – z wychowania dwója!) na mijane budynki.

zywiec2Potem szybki ogląd żywieckiego Rynku (z niezbyt udaną konsumpcją) – temperatura oscylowała wokół miliona Celsjuszy, więc sił miałyśmy coraz mniej. Aczkolwiek dałyśmy jeszcze radę, by rzucić okiem na „mały Wawel” (jedni się śmieją, ale Babiszonowi naprawdę się skojarzył!) i już w te pędy do podżywieckiej miejscowości na spotkanie. I zaskoczenie – temperatura w tzw. międzyczasie spadła o 1,5 mln Celsjuszy i zrobiło się, hmmm, tak jakoś niemile chłodno.

W sobotę nadal było niemile chłodno i – o, zgrozo – także deszczowo. Szybko zweryfikowałyśmy plany górskie i gnałyśmy po górkach i zakrętach ku miejscom znanym tam tylko ze słyszenia: Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckoronie. Miałyśmy też plan, by zapoznać się bliżej z Wadowicami, ale rzut oka z okien pojazdu zdecydowanie nam wystarczył – jarmarcznie i tłoczno. Nie wystarczy? To tekst na banerze powitalnym: Rodzinne miasto inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Nie to, żeby postać Jana  Pawła II była nam niemiła, raczej to, jak ją wykorzystują krajanie.

W Kalwarii super mało ludzi, puste parkingi i…msza w bazylice, więc zwiedzanie zostawiłyśmy na później. Zaczęłyśmy od rozejrzenia się po kompleksie. Wow, jest tam wszystko, czego pielgrzymi mogą potrzebować. Nawet tacy jak my – wpadłyśmy na kawę i ciacho, bo była też kawiarnia. Ciasta super, napoje chyba trochę z proszku, ale proszę Państwa 3 zł za czekoladę to rzadkość, za ciacho sporej wielkości – 4 zł i wszystko idzie na szczytny cel odnowy ścieżek kalwaryjskich. Posiedziałyśmy i ruszyłyśmy do bazyliki, bo się msza skończyła. No i pech, bo zaczęła się kolejna. To ruszyłyśmy na kalwarię i trochę w las na grzyby. A potem się sromotnie rozpadało i mokre calusieńkie na przełaj szukałyśmy drogi powrotnej rwąc dojrzałe już mocno i słodkie niebiańsko jeżyny (czy, jak się mawia w tych stronach, ostrężyny). Wyszłyśmy na drogę – przestało padać, skończyły się msze, więc pozwiedzałyśmy. Freski Tetmajera i ogólnie wystrój typu Młoda Polska, to coś, czego się za często nie widuje w świątyniach. A tu były! Super!

Lanckorona nie kojarzyła nam się z niczym (no dobra, mi się nie kojarzyła, poza nazwiskiem właścicieli) i zdumionam była nieziemsko, gdy po niej spacerowałyśmy. Drewniane chałupy w ryneczku i okolicach – część zamieniona na galerie, część zamieszkana, część zostawiona czasowi – to było coś nierzeczywistego. Wille drewniane, wille murowane i trochę tandetnej zabudowy. Wieś wije się w górę na wzgórze z ruinami zamku – ruiny to nawet za dużo powiedziane, zostały fundamenty i kilkumetrowe kawałki ścian, trudno sobie wyobrazić zamek z rycin. I jest w Lanckoronie włoska restauracja absolutnie godna polecenia – Verona. Z mnogością pizzy i niezłym wyborem oliw, a kelner doradza, jaki placek, jakim smakiem polać.

Wieczór – w doborowym towarzystwie – upłynął nam i przeszedł w rano…

A rano pogoda oczywiście odsłoniła góry, obłoczki wisiały na niebie, słonko przygrzewało, niektóre z nas bolała głowa, poza tym miałyśmy się już żegnać, więc nici z wyprawy terenowej 🙁

pszczyna02 Pojechaliśmy do Pszczyny, w której koniecznie, ale to naprawdę koniecznie trzeba i należy zwiedzić pałac (który nie wiadomo czemu nazywa się zamkiem ;-)). Przed wojną należał on wraz z Książem do Hochbergów i jest bardzo odmienny od naszego dolnośląskiego zamczyska. Przede wszystkim te dwie budowle różni bryła – w Pszczynie zamek (nie będzie!) stoi właściwie w Rynku. Ale prawdziwe skarby kryją się w środku tych murów. Bo po powojennej zawierusze ocalało ok. 80% wyposażenia zamku. Jeśli ktoś był najpierw w Książu a potem w Pszczynie, będzie zdumiony, że wnętrza komnat wyglądają niemal identycznie jak na czarno-białych zdjęciach. Jeśli ktoś był najpierw w pszczyna01Pszczynie, eee no cóż wnętrza Książa go raczej rozczarują. Za to samo położenie zamku (o tak, to jest w 100% zamek) i ogrody są cudowne i dla nich warto się tam wybrać. I polecamy jeszcze Punkt „G”astronomiczny do zaspokojenia głodu. Trafiliśmy tam nieco przypadkiem, a okazało się być to miejsce strzałem w 10!

Mimo że nie udało nam się zrealizować głównego celu turystycznego, czyli wejścia na Babią Górę, to i tak było super!

Babiszon
Czyta i pisze przez cały rok. Najczęściej dla własnej przyjemności. Choć z pisaniem różnie bywa, "czasami człowiek musi".
W zimie jeździ na nartach, w lecie nurkuje i zdobywa szczyty (bynajmniej nie lenistwa, choć też się zdarza), ostatnio zagląda górom "pod spódnice", bo została taternikiem jaskiniowym.
Czasem coś zorganizuje, a potem się zachowuje, jak dyktator, żeby plan wypalił. Innych dyktatorów nie lubi. Cóż.
Słomiany zapał do wszystkiego od zawsze.

3 Replies to “Południowy Śląsk – atrakcje”

  1. Osobiście wolę, jak moje rodzinne strony nazywa się Podbeskidziem. Ten Południowy Śląsk jakoś mi trudno przełknąć.

  2. A tyle myślałam nad tytułem :/

    1. Odpowiedź, bo krótka, dorzuciłam do linka na Facebooku -> http://bit.ly/2b1VWLn

Dodaj komentarz