Van Gogh i inni, czyli wycieczka do stolicy

Tak naprawdę pojechałam pożegnać Cohena na krakowskim Rynku. Niestety, Europejska Stolica Kultury w mieście W. nie wpadła na tak prosty i genialny pomysł, ale od czego są autobusy z bocianem. 3,10 h i jest się nad Wisłą.

20161120_174322

Można śpiewać do upojenia.

Ale była stolica oferuje też najrozmaitsze dodatkowe atrakcje. Tuż po wyjściu z autobusu i przedarciu przez olbrzymią Galerię Krakowską napadła mnie wystawa Van Gogh Alive, którą kiedyś z koleżankami bardzo chciałam zobaczyć w Warszawie. OK, Leonardzie, poczekaj chwilę, idę zobaczyć, co tam u Vincenta.

20161120_125806

Spodziewałam się ekstazy. Multimedialna wystawa, ponad trzy tysiące dzieł wyświetlanych na wielkoformatowych ekranach na ścianach, sufitach, podłogach. „Poruszająca gra świateł, intensywna paleta barw, charakterystyczna faktura obrazów oglądanych z  bliska…” (to z ulotki), a wszystko w pomieszczeniach starego dworca kolejowego.  Mogłam odpuścić? Nie mogłam.

Pierwsze zderzenie z rzeczywistością: cena biletu. 60 zł normalny w weekend (50 zł w tygodniu). Gruuubo. Mój apetyt został jeszcze zaostrzony, za taką kaskę z pewnością umrę z artystycznej rozkoszy.

Brodzę w ciemności, docieram do pierwszej sali z mniejszymi i większymi ekranami z każdej strony oraz jednym na podłodze. Dookoła siedzą w bezruchu ludzie. Jakaś mama uspokaja małego syna, który ewidentnie już chciałby pójść gdzieś indziej. Fajnie, fajnie, szczegóły są, obrazy są, cytaty z artysty po polsku i angielsku też, w tle okolicznościowa muzyka, ale mam wrażenie, że wpadłam w środek jakiejś imprezy. Idę dalej, żeby nie przeszkadzać uczestnikom.

W kolejnej sali z grubsza to samo, tylko dookoła stoją fikuśne drewniane ławeczki z byłej poczekalni dworca.

20161120_131815

Tu także muzyka, ale nie mogę się do końca skoncentrować, bo w tle, z kolejnej sali, słyszę inny utwór – i to na tyle głośno, że mój mózg nie umie wyłączyć tego dźwięku. Znowu mam wrażenie, że nie jestem we właściwym miejscu, więc się przemieszczam.

W przejściu do sali, w której gra głośno, stoją dwa ekrany. Jest też zejście do dawnej dworcowej toalety (chyba wciąż czynnej), więc śmierdzi kanalizą i stojącą wodą. Nie, to nie są warunki, w których można spokojnie kontemplować sztukę.

Dochodzę od – jak się okazuje – ostatniej sali. Głośny utwór właśnie się skończył, więc czekam, co teraz będzie. Zdjęcia Van Gogha z rożnych etapów życia. Super.  I zestawione autoportrety. To naprawdę robi na mnie wrażenie.

20161120_125827 20161120_125812

Ale potem zaczyna się część rękopisów, szeregu kartek z listami, notatkami, z rzadka szkicami. Długa i – co tu kryć – nudna. Muzyka się kończy, projekcja się zapętla. Znów zdjęcia, autoportrety, szkice… Acha, więc o to chodzi. Siadasz na pufie albo ławeczce i czekasz aż przed oczami przeleci kilka tysięcy obrazów. Acha.

Uczciwość każe mi przyznać: momenty były. Wspomniane już parokrotnie portrety. Gwiazdy. Irysy.

20161120_132522 20161120_132429 20161120_132158

Mój temperament nie nadaje się jednak absolutnie do takiego rodzaju zasiadanej imprezy, gdzie dają na tacy, co trzeba wchłonąć, w jakim tempie i w jakiej kolejności. To ja chcę wybierać, co mnie bardziej interesuje, a co mniej, na czym chcę się skoncentrować, a co mogę spokojnie pominąć. Poza tym spodziewałam się, że wejdę niemal w środek obrazu, że w wielkiej sali z każdej strony otoczy mnie pokój Van Gogha albo dostanę pomieszania zmysłów od nadmiaru słoneczników. Nic z tego. Pomieszczenia byłego dworca są raczej wąskie, więc nie da się za bardzo uzyskać efektu otoczenia przesz sztukę, a tempo zmieniania się obrazów jest żółwie.

Niestety, wystawa zostawiła mnie letnią.

Nic to. Jako się rzekło, w stolicy na nudę nie można narzekać. Sorry, Leonardzie, uzbrój się jeszcze w cierpliwość, idę do Józefa.

20161120_143026

Józef Mehoffer ma dom przy ul. Krupniczej (topole z Krupniczej, czwarta nad ranem i jeszcze strażak wszedł na solo…), który to dom jest oddziałem Muzeum Narodowego. Przyjemne zaskoczenie: w każdą niedzielę wejście do wszystkich oddziałów muzeum jest bezpłatne (innego dnia wizyta w domu kosztuje całe 9 zł, karnet normalny do wszystkich oddziałów 35 zł). Zwiedzać można od 10.00 do 16.00, więc już wiem, że nie zdążę pójść nigdzie indziej. Nic to, będę się napawać secesją.

20161120_144840

Dom i wystawa są raczej niewielkie, nie ma multimediów, ekranów ani najwybitniejszych dzieł oprócz Czerwonej parasolki.

7770

Jest mieszkanie: salon na dole, w którym Mehofferowie przyjmowali gości, na górze buduar i sypialnia pani domu, pokój gospodarza, syna, jadalnia z przylegająca kuchnią (ale nie można tam wchodzić), pokoik japoński. Trochę książek, fotografii rodzinnych, witraży, projektów, szkiców, pusta sztaluga, pędzle i tubki zaschniętych farb. Oraz piękne meble i dużo miękkich falistych linii. Mniam.

20161120_150058

Czy chcę powiedzieć, że bardziej mi się podobało niż u wielkiego Vincenta? Tak, zdecydowanie. Mniejsza skala, większa intymność, możliwość dotknięcia czegoś swojskiego i prawdziwego.

Na koniec smuteczek. Z Krupniczej poszłam w stronę rzeki, bo do spotkania z Leonardem zostało trochę czasu. Ale po drodze chciałam przez płot popatrzeć na jeszcze jedno miejsce miłe memu sercu. Kto czytał Marię i Magdalenę ręka w górę.  Ja chyba z sześć razy. To opowieść o świetnych malarzach oraz całej artystycznej rodzinie, która dała nam co najmniej cztery wybitne osobowości, a także o centrum ich sielskiego (do II wojny) życia, domu z ogrodem i pracownią dziadka i ojca, miejscu pełnym marzeń, humoru, sztuki, dziwnych i zabawnych albo tragicznych zdarzeń. Ten dom, arkadia, punkt odniesienia nie stoi gdzieś daleko, za lasami, za górami, ale rzut kamieniem od Wawelu i nazywa się Kossakówka.

I tak wygląda:

20161120_153147

Strasznie mi z tym, przyznam szczerze. Zrujnowany budyneczek, wykarczowany ogród i dookoła budowa apartamentów pod szumną nazwa Kossak. Nie wiem, co się dzieje w księgach wieczystych i każdych innych papierach, ale uważam, że to oburzające, iż dogorywa żywa pamiątka po pięknych ludziach.

Dobrze, Leonardzie, czas na spotkanie. Od 58 sekundy widać machającą zimnym ogniem rękę z niebieskim rękawkiem. To ja.

 

 

fro
hasło przewodnie: rudy to nie kolor, rudy to charakter;
uwielbia: czytać, pisać, śpiewać, tańczyć i łazić po górach - jak to nastolatka ;)
chciałaby: umieć rysować i grać na gitarze;
ludzie: są dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji

2 Replies to “Van Gogh i inni, czyli wycieczka do stolicy”

  1. <3 Love it!
    Dodam nieskromnie, że to JA namówiłam dzielną Fro, by tam pojechała. Eee co ja plotę, ja tylko podsunęłam info, że oto Leonarda Kraków żegnać będzie i że do Grodu Kraka to się 3 godzinki jedzie za mniej niż 3 dyszki.

  2. Widzę rękę, widzę niebieski rękaw!!!

Dodaj komentarz