Pieluchy wielorazowe [BamBams] w praktyce

Dziś nadszedł ten dzień, kiedy zdecydowałam się napisać o rzeczach bardzo intymnych. Mianowicie – o pieluszkach;)

Dlaczego

Na początku trzeba powiedzieć, że nie jestem jakąś zagorzałą ekolożką, ale uważam, że troska o środowisko powinna być dla nas oczywista jak oddychanie. To kwestia nie tylko zwykłej ludzkiej dojrzałości i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, lecz także – przynajmniej w przypadku chrześcijan – wiary. Co prawda pewnie sama nie podjęłabym się wyzwania, które przez rok realizowała Vanessa Farquharson*, ale tam, gdzie mogę, staram się wybierać i wspierać takie działania i zachowania, dzięki którym natura może mieć się lepiej. Dlatego od początku mojej drogi z macierzyństwem było dla mnie oczywiste, że w jakimś stopniu będziemy korzystać z pieluszek wielorazowych. Świadomość, że jeden pampers rozkłada się kilkaset lat, do dziś jest dla mnie wystarczającym argumentem, by maluchy ubierać w starą, dobrą tetrę;)

System mieszany

Zarówno w przypadku Borysa, jak i Nadii pieluchy wielorazowe wprowadziliśmy dopiero po 6 miesiącu, a dokładnie po tym, jak kupki zmieniły swą konsystencję z jajeczniczki na plastelinę;) Poza tym stosujemy je też wyłącznie w domu i tylko przez dzień. Standardowe jednorazówki zakładamy dzieciom na noc, na spacer i na każdy dłuższy wyjazd. Tak, tak – w ten sposób idziemy na łatwiznę, ale przy kolejnych dzieciach też tak zrobimy. Ten system jest po prostu dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem, tzn. pozwala uspokoić sumienie i nie stawać się zakładnikiem idei, pralki i suszarki (nie wiem jak Was, ale mnie stojąca, nieustannie rozłożona suszarka w dwupokojowym mieszkaniu doprowadzałaby do szału; podobnie jak strach spod znaku „czy przemoczą się mu spodenki?” na spacerze czy „w gościach”).

Niezbędnik

Ponieważ od początku wiedzieliśmy, że będziemy chcieli Borysa motać w pieluszki wielorazowe, zakup całego potrzebnego instrumentarium wpisaliśmy na „listę prezentową” przy okazji chrzcin. Dzięki temu rzeczywiście nie ponosimy większych kosztów niż proszek do prania pieluch kupowany co jakieś 3-4 miesiące.

W naszym przypadku podstawowy starter zawierał:

– 20 pieluch wielorazowych marki BamBams (ale po 2 tygodniach używania okazało się, że to ciut za mało i przy okazji dokupiliśmy jeszcze 10. Taka ilość pozwala na ładowanie prania raz w tygodniu, a nie dwa-trzy razy);

– duży pojemnik z pokrywką i nieprzemakalny worek – na brudne pieluchy;

– olejek z drzewa herbacianego;

– papierki na grubsze sprawy – takie cuś, co się nakłada na wewnętrzną część pieluszki i jak się zdarzy „dwójeczka”, to można się jej elegancko pozbyć, wrzucając wraz z papierkiem do toalety; papierki tyłeczka nie odparzą, ale mogą dość zabawnie wyglądać, wystając z pieluch; znamy też takich rodziców, którzy się do nich nie mogli przekonać i woleli grubsze sprawy po prostu ściągać papierem toaletowym);

– proszek do prania pieluch i środek sanityzujący.

Kieszonki

Spośród sporego wyboru wielorazówek zdecydowaliśmy się na pieluchy typu kieszonka, które (jak wynikało z przeprowadzonego wywiadu) miały mieć przede wszystkim tę zaletę, że będą szybko schły. Szybko tzn. dwie doby w sezonie zimowym, jak się okazało.

Kieszonki składają się z otulacza…

20160414_120928

 

 

… i wkładu (od lewej: z mikrofibry lub bambusa).

20160414_121035

Otulacz to takie majteczki z napami, dzięki którym pieluchy rosną razem z dzieckiem.

20160414_120950

Przynajmniej w teorii. Jeśli ktoś sobie wyobraża, że uda mu się tak dopasować otulacz do pupy i nóżek dziecka, jak standardowego pampersa, to raczej jest w błędzie. Nam w każdym razie nigdy nie udało się tak dopasować pieluszkę wielorazową, byśmy mogli spać spokojnie, że sik się jakąś szczeliną nie wymknie. Po prostu wielorazówki nie mają tak elastycznych gumek jak jednorazówki.

20160414_120626

Wkład może być z mikrofibry (która sprawia, że dziecko po zrobieniu siku – przynajmniej na początku – nie czuje wilgoci) lub z bambusa (w tym przypadku maluch zazwyczaj czuje, że jest mu mokro, ale też ten rodzaj wkładu ma znacznie większą chłonność). Niektórzy twierdzą, że do otulacza wystarczy włożyć jeden wkład – u nas się to kompletnie nie sprawdziło. Pieluszki z jednym wkładem trzeba było przebierać dosłownie co godzinę. Po tym, jak zaczęliśmy do otulacza wkładać po dwa wkłady – czas ten wydłużył się do 3h.

Otulacze są wyściełane od wewnątrz mikropolarkiem i specjalną warstwą PUL, która ma sprawiać, że nie będą przeciekały. I rzeczywiście, przez 2-3h ciuszki dzieci są suche, ale jeżeli przegapimy ten odcinek czasowy, to ilość prania nam się zwiększa, bo bodziaki i spodenki/rajtuzki na wysokości pupy i pachwin jak nic zostaną przemoczone. Nie wodą, ma się rozumieć.

Pranie

Brudne pieluszki trzyma się w zamkniętym wiaderku, a po to, by się w jego wnętrzu nie namnażały jakieś świństwa, każdą jedną skrapia się olejkiem z drzewa herbacianego, który ma działanie bakteriobójcze. Od początku stosujemy też papierki, które bardzo nam ułatwiają załatwianie grubszych spraw. Ot, jak się takowa zdarzy, to papierek z zawartością wrzucamy do toalety, otulacz szybciutko w rękach pierzemy, a wkłady obficie zakrapiamy olejkiem i wrzucamy do wiaderka.

Wielorazówki pierze się w temperaturze maks. 40 stopni, stosując do tego celu specjalny proszek sanityzujący (bardzo wydajny – nam starcza na ok. 6 m-cy) i odpowiednie proszki do prania (aktualnie stosujemy ten, ale nie jesteśmy z niego zbyt zadowoleni, bo bardzo kiepsko się wypłukuje). Odpowiednie, tzn. bez zawartości mydła**. Raz na kwartał robię też dodatkowe pranie samych wkładów w 90 stopniach, a to dlatego, że użytkowane regularnie wkłady prędzej niż później zaczynają zalatywać niezbyt subtelnym odorkiem;) I z mojego doświadczenia – tylko gotowanie i suszenie na świeżym powietrzu może ten zapaszek zneutralizować.

Najbardziej drażni mnie składanie pieluch, tzn. każdorazowe wkładanie wkładów do otulaczy. Średnio w pralce mam 20-25 pieluch, ale ich złożenie zajmuje mi mniej więcej 30-40 minut. Jak jesteś niedospana i zmęczona, to może irytować.

Niejednoznaczna ocena

To, co jest bardzo fajne w wielorazówkach, to to, że można je stosować na więcej niż jednym dziecku. Niezależnie od wagi. Borys i Nadia korzystają aktualnie z tego samego zestawu pieluch, które dostaliśmy przy okazji chrzcin pierworodnego.

Plusem pieluszek wielorazowych jest też na pewno to, że nie mają w sobie tyle chemii, co jednorazówki. Człowiek może być więc spokojny, że toksyczne kuleczki nie narażają gładziutkiej pupy naszego bobasa na żadne niewidzialne reakcje.

A! I fantastycznie sprawdzają się w upały – gdy dziecko sobie gania odziane tylko w nie;) No i wyglądają bardzo rozbrajająco:) Dziecię przypomina w nich najmłodszą latorośl Krudów.

20160414_120523

Nie można jednak oczekiwać, że wielorazówki będą zachowywały się jak pampersy, nawet jeśli zakłada je się dokładnie w ten sam sposób;) Jeśli dziecko nasika w pieluchy wielorazowe, to prędzej niż później będzie mieć wilgotno. I osobiście wcale nie zauważyłam, by były jakoś wyjątkowo przewiewne. Wręcz przeciwnie, w naszym przypadku dwa razy odparzyły nam pupę. Kieszonki są ciepłe i jak dziecko nasika w pieluchę, to ma cały czas kontakt z wilgocią. Więc. Ten tego. Siusiaki mają w nich specyficzną saunę;)

Trudno też bez zastrzeżeń zgodzić się, że wielorazówki są tańsze w perspektywie czasu niż pampersy – w ciągu doby Nadia i Borys zużywają średnio po 5 pieluch (razem 10, z czego 4 to jednorazówki, a 6 wielorazówek). Nawet jeżeli zakup samych wielorazówek nic nas nie kosztował, to wiążą się z nimi koszty dodatkowego prania i energii (nie tylko elektrycznej;)), których nie można bagatelizować.

Nie wieszczę wielorazówkom jakiegoś oszałamiającego sukcesu w przyszłości. Raczej pozostaną niszowym asortymentem dla osób zakręconych na punkcie Matki Ziemi i parentingu. Niemniej, w mojej ocenie, każdy jeden rozkładający się na śmietnisku pampers mniej, tym lepiej dla świata i jego przyszłości.

 

 

* W swojej książce „Zieloni śpią nago” dziennikarka ta opisuje, jak codziennie przez rok wprowadzała do swojego życia jedną ekozmianę. Jej celem było przede wszystkim  zmniejszenie śladu węglowego i przysłużenie się Matce Naturze w minimalnym choć stopniu. Przy okazji udowodniła, że można żyć bez tamponów i lodówki, a za to z dżdżownicami w pokoju 😉

 

** Na początku załatwiliśmy sobie nasze pieluszki praniem ich w Lovelli. Po 3 miesiącach zaczęły nam strasznie przemakać. Idąc za radą dra Google, odmydliliśmy je w zwykłym płynie do naczyń i od razu chłonność się poprawiła. Od tamtej pory wielorazówki pierzemy więc tylko w proszkach, które są dedykowane temu rodzajowi pieluszek.

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

Dodaj komentarz