Włoski przedłużony weekend

Szybka podróż do Włoch? Czemu nie! Z Wrocławia świetny rozkład lotów ma podmediolańskie Bergamo – nie jest to w listopadzie najcieplejszy kierunek, ale są to Włochy! Dla italianofilów takich jak Babiszon – gratka nie z tej ziemi.

Nasza podróż obejmowała: Padwę – Sirmione (na południu j. Garda) – Bergamo – Mediolan – j. Iseo i była możliwa dlatego, że wynajęliśmy auto, ale gdyby nie ta Padwa i plany nurkowania w Y-40 zdalibyśmy się na komunikację zbiorową i zwiedzanie przede wszystkim Bergamo. Dobra rada dla wypożyczających auto sporadycznie lub po raz pierwszy – nie dajcie się „wpakować” w ofertę typu: pełny bak-pusty bak. Odbiera się wtedy zatankowany samochód, a oddaje pusty. Tyle, że ten pełny bak wraz z „usługą” jego zatankowania to w naszym przypadku był koszt… 90 euro (za wypożyczenie auta na 4 dni zapłaciliśmy 25 euro)

Padwa

Padwa - bazylika św. Antoniego
Padwa – bazylika św. Antoniego

Miasto znane z uniwersytetu i… świętego, do którego każdemu zdarza się westchnąć (szczególnie kiedy szybko trzeba znaleźć coś ważnego, bo to patron rzeczy zagubionych). W mieście tym mówi się po prostu „Święty” – bez imienia, wszyscy i tak wiedzą, o kogo chodzi. Choć Padwa świętych patronów ma czterech: Antoniego, Justynę, Daniela i Prosdocima (którego pojęcia nie mam jak po polsku zapisać). Nie mieliśmy wiele czasu, ale zdołaliśmy zobaczyć

  • kościół św. Justyny – niestety wewnątrz jest nieciekawy, od zewnątrz podobny do bazyliki św. Antoniego;
  • Prato della Valle – największy, reprezentacyjnym plac Padwy, niestety w sobotę zamienia się w targowisko wszystkiego, a przez to wiele traci;
  • bazylika św. Antoniego – koniecznie! piękna na zewnątrz, jeszcze piękniejsza w środku, można tam znaleźć mini przewodniki po polsku, raczej o charakterze religijnym niż turystycznym, ale mapka całego kompleksu jest przydatna;
  • kościółek św. Małgorzaty Antiocheńskiej – wstąpiliśmy przypadkiem (bo był otwarty), w środku „oprowadził” (w zasadzie staliśmy w miejscu) nas przemiły Pan, wolontariusz-przewodnik, opowiadał ciekawie, powoli i wyraźnie, więc Babiszon WSZYSTKO pokapował;
  • Duomo di Padova, czyli katedra – aż do prezbiterium nie zrobiła na nas większego wrażenia, natomiast tam… cudowne, współczesne rzeźby Giuliano Vangi – naprawdę warte zobaczenia, krucyfiks z Chrystusem bez zarostu naprawdę wow!

No i tyle z naszego spaceru padewskiego. Na uniwersytet w ogóle nie dotarliśmy. A to dlatego, że spieszyliśmy do…

Sirmione

DSC_2215miasteczka ulokowanego na południowych brzegach jeziora Garda, na wąskim półwyspie wcinającym się w jezioro. Część turystyczna (czyli zaraz za tabliczką) jest zupełnie nieciekawa, ale historyczna to smakowity kąsek. Szczególnie XIII-wieczny zamek, do którego warto wejść, choć nie ma w nim komnat – ale widoki na Gardę i miasteczko są przecudne. Warto też pospacerować wzdłuż wybrzeża i wejść do dwóch starych kościółków. Jeden (św. Piotra) stoi w miejscu jeszcze dawniejszego – podłoga w prezbiterium jest tylko częściowo przykryta drewnem, doskonale widać te stare fundamenty. W Sirmione są też termy, można popluskać się do woli w ciepłej wodzie, co jest pewnie szczególnie miłe przy niezbyt wysokich temperaturach powietrza. Nie zabawiliśmy tam długo, bo – jak to w listopadzie – szybko nadszedł zmierzch. Mam jednak obawę, że latem miasteczko nagrzewa się do masakrycznych temperatur i pełne jest ludzi – ale, na szczęście wokół są wody Gardy.

Bergamo

DSC_2240Myślę, że można w tym mieście spędzić bardzo przyjemne 4 dni i nie nudzić się wcale. Bergamo dzieli się na nowoczesne i płaskie Citta Bassa oraz położone na wzgórzu zabytkowe Citta Alta. Oczywiście większość uwagi poświęciliśmy temu drugiemu. Można tam dotrzeć piechotką, albo przejechać się kolejką szynową (funicolare), a nawet dwiema. Podobno działają tam bilety kilkudniowe, my kupiliśmy 1,5 godzinny. Najpierw wjeżdża się jedną kolejką, potem przechodzi przez zabytkowe uliczki, dociera do drugiej, która wywozi na niemal najwyższy punkt miasteczka. Aby być najwyżej trzeba się przespacerować na twierdzę (dosłownie 5 min. drogi), akurat było wolne wejście. Nie wiem, czy jest tam coś do zwiedzania, raczej płaci się za widoki. Te w Sirmione zrobiły na nas jednak większe wrażenie 🙂 1,5-godzinny bilet wystarczył nam na: wjazd pierwszą kolejką, dość szybki spacer do stacji nr 2, wjazd na samą górę. Schodziliśmy już pieszo, bo czas wyczerpał się nam, gdy byliśmy na twierdzy. Po miasteczku warto się po prostu poszwendać. Na pewno warta zobaczenia jest katedra, baptysterium i kaplica Colleonich. Można wybierać w sklepach, muzeach, kościołach – każdy znajdzie coś dla siebie.

Mediolan

Mediolan - wnętrze galerii Vittorio Emmanuele
Mediolan – wnętrze galerii Vittorio Emmanuele

Pojechaliśmy tam wieczorem tylko na chwilkę. Nie zrobił na nas wielkiego wrażenia, może właśnie dlatego, że na chwilkę, w korkach, z cudem znalezionym miejscem parkingowym. La Scala nie robi wrażenia, galeria Vittorio Emmanuele to blichtr i próżność, choć miło jest zobaczyć wśród butików Prady, Gucci, Diora… księgarnię. U nas raczej nie do pomyślenia. Na placu przed katedrą tłum nieziemski, nam skończyła się gotówka, więc zwiedzanie katedry odłożyliśmy sobie na kiedy indziej, zupełne zaś pustki panowały przy kościele Santa Maria delle Grazie najbardziej znanego z refektarza klasztornego, na ścianie którego mistrz z da Vinci namalował Ostatnią Wieczerzę. Biletów do refektarza nie było na 2 m-ce przed naszym włoskim weekendzikiem, ale czułam się usatysfakcjonowania z bliskości tego miejsca. Zresztą sam kościół jest też bardzo ładny i… taki niewłoski, bo zbudowany z cegieł, a przez to podobny do „naszych” świątyń.

Jeszcze przed wylotem zdążyliśmy sobie zrobić małą wycieczkę i objechać jezioro Iseo. Okolica ładna bardzo, ale nie mieliśmy już czasu, żeby się zatrzymać i pochodzić choćby po tamtejszych miasteczkach 🙁

Babiszon
Czyta i pisze przez cały rok. Najczęściej dla własnej przyjemności. Choć z pisaniem różnie bywa, "czasami człowiek musi".
W zimie jeździ na nartach, w lecie nurkuje i zdobywa szczyty (bynajmniej nie lenistwa, choć też się zdarza), ostatnio zagląda górom "pod spódnice", bo została taternikiem jaskiniowym.
Czasem coś zorganizuje, a potem się zachowuje, jak dyktator, żeby plan wypalił. Innych dyktatorów nie lubi. Cóż.
Słomiany zapał do wszystkiego od zawsze.

One Reply to “Włoski przedłużony weekend”

  1. Prudencja Z. Niemiec says: Odpowiedz

    Babiszonie, czytając Twoją relację, jakoś natychmiast mi się wyjaśniają dylematy związane z kierunkiem tegorocznego urlopu;)

Dodaj komentarz