Wolniej, nie zawsze znaczy bezpieczniej

Nie jestem zwolenniczką zaostrzania kar. Wierzę, że więcej można zdziałać, umiejętnie (to słowo jest oczywiście kluczowe) edukując społeczeństwo i prowadząc sensowną profilaktykę. Tylko, że na naszym rodzimym gruncie wciąż te dwa postulaty kuleją i są traktowane z pobłażliwością (zarówno przez decydentów, jak i obywateli). A surowe wyroki łatwiej nałożyć, zmierzyć ich efektywność, ba! – bywa nawet, że i wyegzekwować.

Muszę jednak przyznać, że ostatnia sejmowa nowinka, która weszła dziś w życie – tzn. zabieranie prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h – burzy we mnie krew, wylewa morze czerwone na lica i przyczynia się do zgrozy mojej dentystki, która twierdzi, że spiłowanych zębów nie da się przywrócić. Absolutnie nie jestem za pobłażliwością dla piratów drogowych, absolutnie zdaję sobie sprawę, że 10 km mniej może komuś uratować życie, ale absolutnie też nie wierzę, że takie obostrzenie powstrzyma prawdziwych furiatów na drodze – czy to na autostradzie, czy to na osiedlowych ścieżynach. A najwięcej stracą ci, którzy nie mają już czego piłować w buziach, bo zęby już zjedli na drogowych absurdach, których w naszym kraju pełno. Ot, choćby i ulica niedaleko której mieszkam. Trzypasmowy w jedną stronę, kilkukilometrowy trakt, prosty jak drut. W polskich warunkach – po prostu autostrada, tyle, że w terenie zabudowanym. Nie widziałam na niej nigdy samochodu, który jechałby przepisowe 50 km/h. Sama, choć uważam, że łamanie przepisów jest złe i się tego z zasady wystrzegam, przyznaję z bólem serca, że notorycznie jeżdżę tamtędy, przekraczając prędkość o 20, a bywa, że nawet i o 30 km/h. Bo w mojej ocenie, jadąc wolniej, stanowię większe zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i utrudniam reszcie poruszanie się (co zresztą jest sprzeczne z art. 19 ust. 2 kodeksu drogowego) 😉 I jak sobie teraz pomyślę, że dzisiejszego ranka, stanął na niej jakiś radiowóz z tzw. suszarką i rozpoczął żniwo, to mi się wyć chce. Przecież to nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie przepisy wydają się po prostu nieadekwatne do rzeczywistości. Nie chodzi mi o to, żeby umożliwić poruszanie się w centrum miasta 80 km/h. Ale jeżeli już mamy jakąś drogą trzypasmową, z szerokimi pasami zieleni, to czy nie byłoby lepiej dla miasta pozwolić w świetle prawa jeździć na takiej ulicy z prędkością usprawniającą ruch? I czy naprawdę obywatel, który musi odwieźć dziecko do przedszkola i zdążyć na 8.00 do pracy, a ma do dyspozycji ten jeden jedyny fragment trasy, na którym da się wyprzedzić inne samochody i nie jechać w tempie spacerowym, powinien płacić karą utracenia prawa jazdy za to, że na czymś, co przypomina autostradę (bo ma trzy pasy;)), zamiast 50 pojedzie 100 km/h?

Nie wierzę, po prostu nie wierzę, że taki „straszak” powstrzyma tych, którzy w środku miasta notorycznie urządzają sobie wyścigi, tak samo, jak nie wierzę, że alkoholika od jazdy „pod wpływem” powstrzyma jakakolwiek bariera antyalkoholowa. A przybędzie nam dramatów rodzinnych od sfrustrowanych obywateli, którzy prędzej czy później znajdą się w sytuacji podbramkowej, gdy cel, by sprawnie trafić z miejsca A do B, stanie się nadrzędny i zepchnie świadomość ryzyka gdzieś głęboko w ocean nadziei.

Prudencja
W życiu i słowie ceni rozwagę, odpowiedzialność i konsekwencję. I poczucie humoru, choć talentu do opowiadania dowcipów Pan Bóg jej bardzo poskąpił. Gdyby tylko niemiecki nie ranił tak jej uszu, chętnie pomieszkiwałaby za zachodnią granicą. Ale tylko od czasu do czasu - bo z natury jest domatorką, która uwielbia polskie krajobrazy, historię i kulturę. Szczęśliwa żona, początkująca matka, spełniona kobieta (kolejność nieprzypadkowa).

4 Replies to “Wolniej, nie zawsze znaczy bezpieczniej”

 1. A ja myślę, że tylko kary – jednak dotkliwe i nieuniknione (bez kolesiostwa na: (byłego) kolegę policjanta/strażaka/strażnika/księdza, bez immunitetów dla posłów/senatorów/sędziów/prokuratorów i nie wiem co tam jeszcze) sprawią, że tam, gdzie stanie znak 50 km/h ludzie będą jeździć dokładnie z taką prędkością.
  Zrobili to Czesi, zrobili Litwini – na litewskich autostradach jeździ się w zwolnionym tempie, co jest nawet dość ciekawe – wszyscy trzymają równe 110 km/h (zdaje się).
  A czy na ulicy trzypasmowej nie ma przypadkiem ograniczenia do 70 km/h? na kawałku przy Magnolii wydaje mi się, że jest.
  Jestem piratem drogowym – ale ubiegłoroczny mandat nauczył mnie szanowania ograniczeń prędkości (szczególnie w mijanych „po drodze” wioskach).

 2. Ponieważ w pracy ukochanej jest wielu kierowców, temat został przerobiony w tę i we w tę. Mnie wkurza nadregulacja: opiszmy stosownym przepisem każdy przejaw rzeczywistości, zakażmy, nałóżmy grzywnę, mandat itp., a kraj od razu zrobi się przyjazny, bezpieczny oraz mlekiem z miodem płynący. Hm… Czy tylko ja zauważam, że to nie jest skuteczne? Poza tym żaden przepis nie zwalnia z myślenia. Jak nie ma warunków, to nie pocinasz 120 km/h, choćby był nakaz i kibicowały ci wszystkie mijane radiowozy.

  1. A bo z nas narodek, który będzie robił wszystko po swojemu. Takie same indywidua. Mam samochód, który pojedzie 180 km/h to pocisnę, nieważne, że mam kurzą ślepotę, nie pamiętam, który pedał to gaz, a który hamulec, że droga dziurawa jak sito. Jadę, bo mogęęęę!
   Uważam też, że mamy po prostu zły system uczenia jazdy (np. jazdy płynnej i jazdy z zachowaniem bezpiecznej odległości) i potem niedojdy kierują. Tyle że oczywiście mamy o sobie jak najlepsze mniemanie. Sama złapałam się na tym, że jak długo nie jeżdżę, to mi się lampka ostrzegawcza włącza szybciutko (czasem za szybciutko), a kiedy regularnie siadam za kierownicę, to jestem Mistrzyni Kierownicy Kierunkowskazów i Wycieraczek.
   Dzisiaj jakiś idiota z Opolszczyzny o mało mnie nie rozjechał kiedy wsiadałam do tramwaju – bo on tramwaju na oczy nie widział, znaków mu nie pokazali i w dupie ma, że ludzie z chodnika muszą przejść przez ulicę, żeby wsiąść do zbiorkomu, on ma ulicę i po niej będzie jeździł. I co mu kto zrobi?

 3. ,,Nie widziałam na niej nigdy samochodu, który jechałby przepisowe 50 km/h”.
  Nieprawda, jak siedzę na balkonie i patrzę na wzmożony ruch w niedzielne popołudnie (ludzie wracają z wywczasów), a przy sklepie stoi radiowóz z suszarką, to aż mnie wkurza, że wszyscy ślimaczą się 50 na godzinę.

Dodaj komentarz